AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / 1 Milyon Yıllık Disk
1-milyon-yillik-disk

1 Milyon Yıllık Disk

Sabit disk teknolojisindeki bütün gelişmelere rağmen diskinizi yedekleme yapmadan birkaç yıldan fazla kullanmanın riskli olduğu bilinen bir gerçek.   Ne var ki biliminsanlarının yeni geliştirdiği bir disk, bu gerçeği çürütecek gibi görünüyor. Safirden yapılan disk, iddialara göre 1 milyon yıl dayanabilecek.

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

Atık idare ajansı ANDRA’nın siparişi üzerine gerçekleştirilen projenin çıkış noktası nükleer atıklar. Nükleer atıkların ömrü çok uzun olduğu için, bu tarz atıkların gömüldüğü yerlerin kayıtlarının da aynı derecede uzun ömürlü olması gerekiyor. Bu amaçla geliştirilen safir diskin, asit ve simüle edilmiş yaşlandırma testlerinde çok büyük başarı gösterdiği belirtiliyor. Sanayi tipi safirden yapılma iki ince diskten oluşan cihazın boyu 20 santim.

Ancak bu teknolojinin hayata geçirilmesi konusunda iki sorun var: Birincisi, prototipin maliyeti 30.000 dolar. İkincisi,ve bizce daha ilginç olanı, bu bilgilerin onbinlerce yıl sonra yaşayacak insanlara nasıl iletileceği. On binlerce hatta yüzbinlerce yıl sonra yaşayacak olan insanların hangi dilleri kullanacaklarını kestirmek mümkün değil. Bugün dahi, on bin yıl önce kullanılan, o dönemin hakim dillerini anlamakta zorluk çekiyoruz. Araştırmacılar açık açık “bilgileri hangi dilde yazmamız gerektiğine dair en ufak bir fikrimiz yok” diyorlar.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

WhatsApp Anlık Yer Takibi Özelliği, WhatsApp Gerçek Zamanlı Konum Paylaşımı, WhatsApp Konum Paylaşımı, WhatsApp Arkadaşı Bulma,

WhatsApp Anlık Yer Takibi Özelliği Geliyor

WhatsApp Anlık Yer Takibi Özelliği Geliyor. Bu sayede Kullanıcılar birbirinin yerini anlık olarak görebilecek. WhatsApp Gerçek …

2 Yorumlar

  1. fatih bey bi sıkıntım var yardımcı olur musunuz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir