AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Android 4.4 KitKat Duyuruldu
android-kitkat5

Android 4.4 KitKat Duyuruldu

Google’un bugün düzenlediği etkinlikte Android 4.4 KitKat Duyuruldu. Android KitKat ile ilgili Gerekli bilgiler aşağıdaki gibidir.

Google’un bugün düzenlediği etkinlikte şirketin heyecanla beklenen telefonu Nexus 5’in yanısıra, mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümü Android 4.4 KitKat da resmen duyuruldu. Yeni Android sürümü birçok yeniliğin yanı sıra, biraz fazla oynanmış görünen bir dış görünüşle geliyor.

android-kitkat

 

Google’dan uzun zamandır heyecanla beklenen duyuru nihayet bugün yapıldı ve şirket yeni telefonu Nexus 5’in yanısıra Android işletim sisteminin en son sürümünü de duyurdu. Parçalı çalışma, daha eski Android cihazlar için pil ve bellek optimizasyonları, Android’in giyilebilir cihazlarla uyumlu çalışması için yapılan ilaveler, bulut üzerinden yazdırma, güveni ödeme gibi birçok ekstra özelliğe sahip olan Android 4.4 KitKat’ı sizin için inceledik.

Düşük özellikli cihaz sahiplerini sevindirecek haber

Daha önce de yorumlandığı gibi Android KitKat’ın (ve gelecek yıl bunu takip etmesi beklenen büyük güncellemenin) temel amaçlarından biri de Android platformunun parçalı yapısını ortadna kaldırmaktı. Bir milyar Androidli cihazın ulaşımda olduğu hesaba katılırsa, birçok şirket halen Android’in Jelly Bean öncesi versiyonlarını taşıyan cihazlarını, yeni Android özelliklerini kullanacak şekilde güncellemeye pek yanaşmıyor.

Ancak şimdi Android KitKat’la birlikte eski telefonlarla yeniler arasındaki fark azalacak ve eski bir cihazı yeni Android sürümüyle güncellemek kolaylaşacak. Google bunun için üst düzey donanım özelliklerine daha az dayalı olan bir işletim sistemi tasarlamış durumda. Böylece GSM operatörleri ve üreticileirn çıkardığı güncellemeler daha fazla cihaza dağıtılabilecek. KitKat ayrıca geliştiricilere de bellek optimizasyonu ile daha iyi donanım desteği sunmak ve böylece daha düşük özellikli Android cihazların performansını artırmak için daha bellek dostu bir yazılım da sunuyor.

android-kitkat2

 

Herkes için NFC ve Google Wallet

Birçok Android kullanıcısı açısından cihazlarının NFC (Yakın Alan İletişim Teknolojisi) özelliğine sahip olması önemli bir şey, ama bir çoğunun Türkiye’de pek tanınmayan bu teknolojiyi (NFC konusunda ayrıntılı bir inceleme için tıklayın: http://www.androidpit.com.tr/nfc-teknolojisi-nedir-nasil-calisir) Google Wallet’la uyumlu olarak kullanma şansı olmuyor. Çünkü NFC çipinin güvenli unsuru genelde GSM operatörünün kontrolünde oluyor ve Wallet’ın hassas bilgilerin depolanması için bu çipe erişim ihityacı var. Ancak KitKat’la birlikte bu durum tamamen değişecek. KitKat, işlemleri basit hale getirmek, ortalama kullanıcının erişimine açmak için ve belki biraz da GSM operatörlerinin önünü kesmek için; kredi kartlarını, erişimleri, transit geçiş kartlarını “emulate” etme olanağı sunacak ve hassas bilgileri saklama ihtiyacını ortadan kaldıracak. ​

 

android-kitkat3

 

Bluetooth, bulut hizmetleri ve kızılötesi desteği

Yeni Android’in özelliklerinden biri de, kızılötesi port desteği olan cihazlarda televizyonunuz için kızılötesi desteği olacak. Bunun yanısıra, örneğin joystick ya da klavye gibi daha fazla cihazla telefon ya da tabletiniz arasında Bluetooth bağlantısı kurmanızı sağlayacak olan geliştirilmiş Bluetooth desteği; kablosuz bağlantı üzerinden yazdırma özelliği, HTTP canlı streaming ve yeni bir WebView formatı da KitKat’ın getireceği özellikler arasında bulunuyor.

Akıllı ve sezgisel telefon rehberi

Android 4.4 KitKat’la birlikte gelen yeni ve ilginç özelliklerden bir tanesi de elimizde tuttuğumuz akıllı telefonun temel işlevi olan telefon etmeye ve numara tuşlamaya getirdiği yenilikler. Buna göre, Android’in yeni sürümünde kolaylık ve verimililk esas alındı. Buna göre artık telefon uygulamasından çıkmaksızın işyeri numaraları arasında arama yapabileceksiniz. Ayrıca yeni Android sürümünün yüklü olduğu bir telefonda bilinmeyen bir numaradan arama geldiğinde Android 4.4 anında Google Maps veritabanına bir sinyal göndererek harita üzerinde bu numarayla potansiyel eşleşmeleri buluyor ve karşınıza çıkarıyor. Eğer herhangi bir eşleşme bulunursa, ekranda o bilinmeyen numara yerine ilgili işyerinin adı ve fotoğrafı beliriyor. Aynı şekilde yeni Android’le birlikte cihazınızın telefon rehberi de daha sezgisel prensiplerle çalışır hale geliyor ve kullanıcının alışkanlıklarını öğrenerek rehberdeki kontakların gösterimini buna göre düzenliyor.

Önce hangi cihazlara gelecek?

Google bugün konuyla ilgili yaptığı resmi basın açıklamasında Android 4.4’ün yeni çıkan Nexus 5’in yanısıra öncelikli olarak Nexus 4, 7 ve 10 ile Samsung Galaxy S4 ve HTC One cihazlarının Google edisyonlarına geleceğini de açıkladı.

 

Yazar Hakkında

[author_image timthumb=’on’]http://www.teknolojidedestek.com/profilfoto/fatihates.jpg[/author_image] [author_info]Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.[/author_info]

 

Kaynak: AndroidPit

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir