Android Arama Engelleme Ayarları | Android Destek

Android Arama Engelleme Ayarları Nasıl Yapılır

Merhaba Android Ice Cream Sandwich işletim sisteminde Arama Engelleme özelliğinin kullanımı hakkında ekran görüntüleri ile bir anlatım gerçekleştirdik. Bu makalede Android Ice Cream Sandwich  için Arama Engelleme özeliğinin kullanımı, Numara Ekleme, Numara Silme ve Android Gizli Numara Engelleme başlıkları hakkında bilgi edinebileceksiniz. Önceki Android Sürümlerinden birini kullanıyorsanız BlackList adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.

NOT: Bu işlemler Samsung Galaxy S2’de Gerçekleştirilmiştir. Diğer Ice Cream Sandwich işletim sisteminin yüklü olduğu cihazlarda ve sürümlerde menülerde farklılık olabilir ancak mimarisi aynıdır. Ekran Görüntülerini Büyütmek için Resimlerin Üzerine Tıklayabilirsiniz.

1. Önce Telefonumuzun “Seçenekler” Menüsünü Açıyoruz.

2. Seçenekler menüsünü açtıktan sonra “Ayarlar” bölümüne giriş yapıyoruz.

3. Ayarlar bölümünde Cihaz ayarlarının altında “Arama” diye bir seçenek var bu seçeneğe dokunarak Arama Ayarlarına giriş yapıyoruz.

4. Arama bölümüne girdikten sonra “Arama Reddetme” bölümüne giriş yapıyoruz.

5.  Bu Bölümde karşımıza iki seçenek gelecek. Önce “Otomatik Reddetme Modu” seçeneğine giriş yapalım.

6. Otomatik Reddetme Modu bölümünde karşımıza gelen seçeneklerden eğer “Kapalı” seçeneğini kullanırsanız reddetme listesinde numara olsa dahi telefonunuz gelen çağrıları engellemeyecektir. “Tüm Numaralar” seçeneğini aktif hale getirirseniz isminden  anlaşıldığı gibi gelen bütün çağrıları engelleyecektir. “Oto Reddetme Numaraları” seçeneğini aktif hale getirdiğinizde birazdan yapacağımız işlemlerin gerçekleşmesini sağlamış olacaksınız. Yani eklediğiniz kişi yada numarayı engellemiş olacaksınız.

7. Seçimimizi yaptıktan sonra “Otomatik Reddedilecekler Listesi” bölümüne giriş sağlıyoruz.

8. Şimdi Geldik Bilinmeyen yani Gizli Numara Engellemeye. “Bilinmeyen” seçeneğinin yanındaki kutucuğu aktif  hale getirdiğimizde gizli numaralardan gelen çağrılar engellenecektir. Ancak bu engellemede operatör üzerinden yapılan engelleme  (*253# + Yes) gibi olmayacaktır. Arandığınızda “Aradığınız Numara Gizli Numaralardan Gelen çağrıları Kabul Etmemektedir” gibi bir uyarı vermez,  meşkul gibi görünürsünüz.

9. Geldik Numara Eklemeye, numara eklemek için önce “Ekle” seçeneğine giriş yapıyoruz.

10. Ekle seçeneğine girdiğimizde numara eklememizi sağlayacak 3 yol bulunuyor. Bunlardan biri Manuel olarak egelen alana numara yazmak, ikincisi Rehber seçeneğinden Arama Kaydından numara eklemek, üçüncüsü de gene rehber seçeneğinden rehberde kayırlı olan kişilerden numara eklemek.


11. Gelelim Eklediğimiz numaranın yada kişinin “Eşleşme Kriterleri” ne.  Bu bölümde 4 Seçenek bulunuyor. Seçenek başlıklarında da anlaşıldığı gibi seçiminizi yapabilirsiniz.

12. Bütün ayarları yaptıktan sonra Kaydet butonunu kullanarak yaptığımız ayarlarlar numarayı eklemiş oluyoruz.

13. Gelelim eklediğimiz numara yada kişiyi silmeye. Bu işlemi yapmak için “Seçenekler” menüsünü açıyoruz ve ardından gelen “Sil” seçeneğine giriş yapıyoruz.

   

14. Seçimlerimizi yaptıktan sonra “Sil” butonunu kullanarak seçtiğimiz numaraları siliyoruz.

İşlemler Bu Kadar…

-

-

-

İşlem yaptırmak ve bilgi almak için 11820 Teknoloji Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.

-

-

-

-

Bu sitede paylaşılan bilgiler KAYNAK GÖSTERMEKSİZİN herhangi bir şekilde paylaşılması yasaktır. Aksi paylaşımlarda karşılaşmamız dahilinde yasal süreç başlatılır. Sayfada yazan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ' nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattı aranarak alınabilir.

-

 

Bir önceki yazımız olan Android Telefonda Model Kilidi Çözümü Resimli Anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz .

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>