05/03/2015 6:02 AM
Home / Blog / Android Destek / Android Arama Engelleme Ayarları Nasıl Yapılır

Android Arama Engelleme Ayarları Nasıl Yapılır

Konu ile İlgili 11820 Teknoloji Destek Hattını Arayarak Yardım Alabilirsiniz.

Merhaba Android Ice Cream Sandwich işletim sisteminde Arama Engelleme özelliğinin kullanımı hakkında ekran görüntüleri ile bir anlatım gerçekleştirdik. Bu makalede Android Ice Cream Sandwich  için Arama Engelleme özeliğinin kullanımı, Numara Ekleme, Numara Silme ve Android Gizli Numara Engelleme başlıkları hakkında bilgi edinebileceksiniz. Önceki Android Sürümlerinden birini kullanıyorsanız BlackList adlı uygulamayı kullanabilirsiniz.

NOT:Bu işlemler Galaxy S2’de Gerçekleştirilmiştir. Diğer Ice Cream Sandwich işletim sisteminin yüklü olduğu cihazlarda ve sürümlerde menülerde farklılık olabilir ancak mimarisi aynıdır. Ekran Görüntülerini Büyütmek için Resimlerin Üzerine Tıklayabilirsiniz.

1. Önce Telefonumuzun “Seçenekler” Menüsünü Açıyoruz.

2. Seçenekler menüsünü açtıktan sonra “Ayarlar” bölümüne giriş yapıyoruz.

3. Ayarlar bölümünde Cihaz ayarlarının altında “Arama” diye bir seçenek var bu seçeneğe dokunarak Arama Ayarlarına giriş yapıyoruz.

4. Arama bölümüne girdikten sonra “Arama Reddetme” bölümüne giriş yapıyoruz.

5.  Bu Bölümde karşımıza iki seçenek gelecek. Önce “Otomatik Reddetme Modu” seçeneğine giriş yapalım.

6. Otomatik Reddetme Modu bölümünde karşımıza gelen seçeneklerden eğer “Kapalı” seçeneğini kullanırsanız reddetme listesinde numara olsa dahi telefonunuz gelen çağrıları engellemeyecektir. “Tüm Numaralar” seçeneğini aktif hale getirirseniz isminden  anlaşıldığı gibi gelen bütün çağrıları engelleyecektir. “Oto Reddetme Numaraları” seçeneğini aktif hale getirdiğinizde birazdan yapacağımız işlemlerin gerçekleşmesini sağlamış olacaksınız. Yani eklediğiniz kişi yada numarayı engellemiş olacaksınız.

7. Seçimimizi yaptıktan sonra “Otomatik Reddedilecekler Listesi” bölümüne giriş sağlıyoruz.

Bilgisayar, İnternet, Güvenlik Sistemleri, Cep Telefonları, Tabletler, Navigation Sistemleri ve Smart TV ler için 11820 Teknoloji Destek Hattını Arayarak Yardım Alabilirsiniz.

8. Şimdi Geldik Bilinmeyen yani Gizli Numara Engellemeye. “Bilinmeyen” seçeneğinin yanındaki kutucuğu aktif hale getirdiğimizde gizli numaralardan gelen çağrılar engellenecektir. Ancak bu engellemede operatör üzerinden yapılan engelleme (*253# + Yes) gibi olmayacaktır. Arandığınızda “Aradığınız Numara Gizli Numaralardan Gelen çağrıları Kabul Etmemektedir” gibi bir uyarı vermez,  meşkul gibi görünürsünüz.

9. Geldik Numara Eklemeye, numara eklemek için önce “Ekle” seçeneğine giriş yapıyoruz.

10. Ekle seçeneğine girdiğimizde numara eklememizi sağlayacak 3 yol bulunuyor. Bunlardan biri Manuel olarak egelen alana numara yazmak, ikincisi Rehber seçeneğinden Arama Kaydından numara eklemek, üçüncüsü de gene rehber seçeneğinden rehberde kayırlı olan kişilerden numara eklemek.


11. Gelelim Eklediğimiz numaranın yada kişinin “Eşleşme Kriterleri” ne.  Bu bölümde 4 Seçenek bulunuyor. Seçenek başlıklarında da anlaşıldığı gibi seçiminizi yapabilirsiniz.

12. Bütün ayarları yaptıktan sonra Kaydet butonunu kullanarak yaptığımız ayarlarlar numarayı eklemiş oluyoruz.

13. Gelelim eklediğimiz numara yada kişiyi silmeye. Bu işlemi yapmak için “Seçenekler” menüsünü açıyoruz ve ardından gelen “Sil” seçeneğine giriş yapıyoruz.

   

14. Seçimlerimizi yaptıktan sonra “Sil” butonunu kullanarak seçtiğimiz numaraları siliyoruz.

İşlemler Bu Kadar…

About Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

Check Also

Galaxy S4 Güncelleme Sorunu, Galaxy S4 Yazılım Güncelleme, Android 5.0, Android 5.0 Lollipop, Android Lollipop, Galaxy S4, I9500, Güncelleme, Lolipop, Türkçe, Türkiye

Galaxy S4 Android 5.0.1 Lollipop Güncelleme Sorunu Çözüm

Konu ile İlgili 11820 Teknoloji Destek Hattını Arayarak Yardım Alabilirsiniz. Samsung Galaxy S4 (I9500) için Orijinal ...

4 comments

  1. SÜHEYL UYGUR

    bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

  2. SALKIM İLKNUR

    bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

  3. slm çok çok çoooook teşekkürler ederim beni büyük bi baş belasından kurtardınız elinize fikrinize sağlık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>