Android USB Hata Ayıklama Modunu Açmak | Android Destek

Android USB Hata Ayıklama Modunu Açmak

Merhaba, daha öncede söylediğimiz gibi Android’in 4.0, 4.0.3 ve 4.0.4 versiyonu ile ayarlar menüsünde çok fazla değişiklik var. Bunlardan biri de USB Hata Ayıklama. Daha önce USB Hata Ayıklama moduna girmek için Uygulamalar menüsüne giriş yapıyorduk. Ice Cream Sandwich (ICS) işletim sisteminde durum biraz daha farklı. İşlemler nasıl yapılıyor öğrenelim.

Not: İşlemler Samsung Galaxy S2 4.0.3 Android Ice Cream Sandwich işletim sisteminde yapılmıştır. Diğer Cihazlarda menüler ve isimlerde farklılık olabilir ancak mimarisi aynıdır. 

1. Her zaman olduğu gibi “Seçenekler” tuşu ile “Ayarlar” bölümüne giriş sağlıyoruz.

    

-

2. Ayarlar seçeneklerinin en altında “Sistem” bölümü bulunmakta. Sistem bölümünün altında da “Geliştirici Seçenekler” bulunuyor. Bu bölüme giriş sağlıyoruz.

-

3. USB Hata Ayıklamanın yanında ki kutucukta klik işareti görünmüyorsa kapalı demektir. USB Hata Ayıklama modu kapalı olursa USB Bağlantısında MTP Device Yüklemesinde Sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle bazı yazılımlar kullanıldığında açmak gerekir.

-

4. “USB Hata Ayıklama” seçeneğine dokunuyoruz. Ardından gelen uyarıya “Tamam” diyoruz.

  

-

5. Klik işaretinin olduğunu göreceksiniz. İşlemler bu kadar. USB Hata Ayıklama modu MobileGo gibi uygulamalar için önemlidir. USB hata ayıklama modunun açık olması dahilinde USN bağlantısında yazılım geliştirme, bilgisayar ve cihaz arasındaki veri alış verişini sağlamak, cihazda bildirim olmaksızın işlem sağlamanıza olanak tanır.

-

-

13 Comments

 1. benim sorum şu usb hata modu kapalıydı. otg kablosuyla bağladığım hiç bir cihaz çalışmadı. ne 3 g modem ne de memory. ama erkek kabloyla bağlandığımda ana bilgisayarım tableti memory olarak gördü. sizden ricam usb hata ayıklama modu her zaman açık mı olmalı. yarın otg kablosu alacağım (dişi). inşallah memory ve 3 g yi çalıştırabilirim. bu konuda bana daha detylı yardımcı olurmusunuz. tabletim zennith c 92 cortex 9 işlemcili

  Reply
  • Merhaba Zeynep Gülsima Hanım,

   Cihazınızı Bilgisayar Mac vb bağlantılarına USB hata ayıklama modunun açık olması gerekir. Eğer bir uygulama kullanıyorsanız cihaza yapılacak yüklemeler aktifleştirmek için bilinmeyen kaynaklarında açık olması gerekir.

   Daha Detaylı işlem için 11820 Teknoloji Destek Hattını Aramanızı öneriyorum. Birebir yapılacak işlemlerde daha net çözüm alırsınız.

   Kolay Gelsin…

   Reply
 2. Mükemmel
  internet destek

  Reply
 3. Faydalı bir bilgi
  bilgisayar destek

  Reply
 4. işte ben buna bilgi derim

  Reply
 5. benim telefonum galaxy wonder telefon durduk yere mtp başlatılıyor diyor ve ötüyor bu neden kaynaklanır ve nasıl engelleye bilirim lütfen yardımcı olun

  Reply
  • 1. Telefonunuzun bilgisayara bağlı olmadığından emin olun.

   2. Kies i çalıştırın. Kies menüde ayarlara girin.”Windows başlatıldığında cihaz bağlantısı izlemeyi otomatik başlat” ve “Cihaz bağlandığında Kies’i otomatik başlat” seçeneklerinin seçili olmadığından emin olun.Bir nedenden ötürü Kies açıkken edindiğim bilgiye göre MTP Device sürücüleri kurulamıyor hata veriyormuş.

   3. Menüden “Sürücü Kurtarma” işlemini yapıp bilgisayarınızı yeniden başlatın.

   4. Bilgisayarınız açılınca Kies otomatik olarak açılmamış olmalı.Açılmamış olması lazım.şimdi telefonu bilgisayara bağlayın ve kies modunu seçin.

   5. Usb cihazı otomatik olarak tanınıp MTP sürücüsü kurulacak.

   6. Sürücü kurulumunun ardından kies i çalıştırdığınızda telefonu görüyor olmalı.

   Bu seçenekleri lütfen deneyin sorun devam eder ise bilgi veriniz Lütfen

   Reply
 6. Bilgisayarım, tabletimi usb hata ayıklama modu açık değilken görüyor ama etkinleştirdiğim zaman görmüyor. Bunun sebebi ne olabilir ve nasıl çözülür? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • Bazı cihazlarda durum tam tersi oluyor. Android ile alakalı. Yapacak birşey yok. Selamlar…

   Reply
 7. benim etab 4 te rootlarken usb hata ayılma seçeneği pasif hale geçti bu yüzden açamıyorum. bilgisayar bağlantısı yapamıtorum yardımcı olurmusunuz?

  Reply
  • Aynı sorun bende de var. Rootlamadan önce bağlanıyordum, lakin root işleminden sonra “Freedom” kurdum, kullandım. Haliyle Google Play sorunları çıktı. PC’den halledecektim ki USB Hata Ayıklama Modu işaretlenmiyor. Yok mudur çaresi ?

   Reply

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>