AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / AssisTT Contact Center World’de Dünya Birincisi

AssisTT Contact Center World’de Dünya Birincisi

Geçtiğimiz günlerde Türk Telekom’un çağrı merkezi şirketi AssisTT, “Contact Center World“de, “Büyük Ölçekli Dış Kaynak Çağrı Merkezi” kategorisinde Dünya Birincisi oldu.

Türk Telekom tarafından yapılan açıklamaya göre, AssisTT, dünyada çağrı merkezi sektörünün nitelikli ödül organizasyonlarından Contact Center World yarışmasında, “Büyük Ölçekli Dış Kaynak Çağrı Merkezi” kategorisinde birinciliğe layık görüldü.

AssisTT Contact Center World’de Dünya Birincisi

Las Vegas’ta yapılan ve 50’den fazla ülkeden yaklaşık bin 600 projenin yarıştığı organizasyonda, AssisTT’in bilgi teknolojileri altyapısı, esnek müşteri hizmetleri ve yenilikçi İK uygulamaları ödülün kazanılmasında etkin rol oynadı.

AssisTT Contact Center World

Contact Center World yarışması kapsamında öncelikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA), Amerika ve Asya-Pasifik’te bölge finalleri düzenleniyor. Bölgelerde birinci olan şirketler, sonraki aşamada küresel çapta değerlendiriliyor. Böylece her kategoride dünyanın en iyi şirketleri belirleniyor.

AssisTT, haziran ayında yapılan EMEA bölge finallerinde, “En İyi Teknoloji İnovasyonu” kategorisinde ikinci, “En İyi İşe Alım Kampanyası” kategorisinde üçüncü olmuş ve “Büyük Ölçekli En İyi Çağrı Merkezi” kategorisindeki birinciliğiyle de dünya finallerinde yarışmaya hak kazanmıştı.

2012 yılında En İyi Büyük Ölçekli Çağrı Merkezi” kategorisinde üçüncülüğü elde eden Assistt “11820 Teknoloji Destek Hattı” uygulaması ile ‘En İyi Destek Hizmeti’ kategorisinde bronz madalya ile ödüllendirildi.

 

kullanıcılarından biri iseniz aşağıdaki haber de dikkatinizi çekecektir.

Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

TürkTelekom (Avea) Turkcell Vodafone Şebeke Sorunu Çözümü

TürkTelekom Kullanıcıları TürkTelekom Şebeke Sorunu, Turkcell Kullanıcıları Turkcell Şebeke Sorunu ve Vodafone Kullanıcıları Vodafone Şebeke …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir