AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / ★ Cepteki Yabancı ★
En İyi Antivirüs, Güvenliğimiz Yabancıların Elinde, İsrail Mobil Uygulamaları, Siber Güvenlik,  Güvenlik Yazılımları,  Truva Atı, Nova, Nova Nedir, Nova Nasıl Kullanılır,
En İyi Antivirüs, Güvenliğimiz Yabancıların Elinde, İsrail Mobil Uygulamaları, Siber Güvenlik,  Güvenlik Yazılımları,  Truva Atı, Nova, Nova Nedir, Nova Nasıl Kullanılır,

★ Cepteki Yabancı ★

Ülkemizde Bilgisayar ve Cep Telefonlarında kullanılan Siber Güvenlik yazılımlarının ve uygulamalarının %97 sinin yabancıların elinde olduğunu biliyor muydunuz? Türkler dünyada en çok uygulama indiren milletlerden biri. Bunların çoğu Ücretsiz. Ancak bunun da bir bedeli var. Uygulamalar telefon görüşmelerini kaydedip karşı tarafa gönderiyor. Bu uygulamaların %55’i İsrail’e %35’i ise ABD’li şirketlere ait.

Finans Şirketleri Her Ay 50 Siber Saldırı Alıyor

Amerikan Gizlilik ve Güvenlik Ölçümleme Kuruluşu Ponemon Enstitü, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey Amerika ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki Finans ve Perakende şirketlerinin Siber Güvenliklerini inceledi. Araştırma, gelişmiş siber tehditlerin Finans Sektöründe 98, Perakende Sektöründe 197 gün sonra belirlene bildiğini ortaya koydu. Finans şirketlerinin %83’ü, perakende şirketlerinin ise %44’ü nün her ay 50 nin üzerinde saldırı ile karşı karşıya kaldığı saptandı.

338 Milyar Dolarlık Pazar

  • Siber Suçlarda Türkiye 9’uncu Sırada.
  • Mobil Saldırılarda 4’üncü Sıradayız.
  • Saldırı gerçekleştiren Ülkeler arasında Türkiye ilk 10 Ülke arasına giriyor. Aslında bu saldırıları Türkler gerçekleştirmiyor. Türkler Truva Atı olarak kullanılıyor. Ataklarda Bilgisayar yada Telefon Zombi olarak kullanılıyor.
  • Siber Saldırıların küresel maliyeti 388 Milyar Dolar. Bunun 114 Milyar Doları doğrudan verilen zarar.
  • Siber Güvenlik pazar. 250 Milyon Dolar. Bunun 2015 Yılı içerisinde 300 Milyon Dolara ulaşması bekleniyor.

Cebdeki Yabanci

İnternette son bir yıl içerisinde üretilen içerik, insanlık tarihinde üretilen bilgiye eşdeğer durumdadır. Sosyal ve iş hayatının tümüyle elektronikleşip sayısallaştığı canlı ve cansız nesnelerin birbiri ile bağlantılı hale geldiği siber dünyaya doğru ilerliyoruz. Akıllı Telefonlar, akıllı şehirler, akıllı enerji, akıllı ulaşım, akıllı stadyum yapıyoruz. 6 milyar insan 6 milyar makine toplam 12 milyar nesne internete bağlanıyor. 2020’du bunun 20 milyara çıkması bekleniyor. Bu müthiş data risklerini de beraberinde getiriyor. Bu çağda kasa yok. Bilgiyi saklayamıyorsunuz. Bu kasanın anahtarı ise ABD ve İsrail’in elinde. Ama anahtar kimde diye sorun yok. Bu eksikliği gidermeye yönelik çalışmalar yürüten Netaş, Nova adını verdiği siber güvenlik kalkanı ile internet üzerinden yapılan ses trafiğini güvenlik altına alıyor. Netaş’ın güvenlik yazılımı açıkları tespit ederek demoklesin kılıcı gibi WhatsApp, Tango, Viber gibi milyonlarca kişinin kullandığı uygulamaların üzerinden sallanıyor.

Yerli Malı Denilince…

Milli ürünler olmadan siber evrende güvenli kalmanın mümkün olmadığına dikkat çeken Netaş CEO’su Müjdat Altay, Siber tehdidin artık ulusam bir mesele haline geldiğini söyledi. Siber kuvvetin ABD’de 5. Kuvvet olarak adlandırıldığını ifade eden Altay, “Türkiye’de kullanılan siber güvenlik ürünlerinin %97’si yabancıların elinde. Sadece %3’ü yerli. Yabancı ürünlerinin %55’i İsrail’e %35’i ise ABD’li şirketlere ait.Mili sistemler olmasa kendinizi güvende hissedemezsiniz. Siber güvenlik ürünü tasarlayan üreten yok. Kendi tasarımlarımız çok önemli. Pazar payı küçük olabilir ama yinede yapmalıyız. Yerli malı haftası dendiğinde akla sadece üzüm, fındık, fıstık gelmesin. yerli malı denildiğinde artık akla teknoloji gelmeli.” dedi.

Bu alanda eksikliği gidermek için 500 Mühendisten oluşan güçlü bir ekip olduklarını belirten Altay, “Türkiye dışarıdan ben birşey almayacağım derse Netaş bunu yapacak teknoloji ve bilgi birikimine sahip. Nova adında kendi siber yazılımımızı hazırladık. “Yazılımlarda Açık Var mı”, “Başkasına Bilgi Gönderiyor mu” diye olgunlaştırdık. Nova sönen yıldız anlamına geliyor. Sonra yeniden parlıyor. Sessizce işini yapıyor. Atak olduğunda önüne geçiyor. Yazılımları tek tek tarıyor. Doğru sistemler var mı bakıyor. Mesajlaşmaları kontrol ediyor” diye konuştur.

 

Bu Makalenin Sahibi “Ömer TEMÜR dür. Çok iyi bilgi verdiği için paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm.

 

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir