AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Çevrimiçi Bir Dünyada Gizlilik Öldü Mü?
Çevrimiçi Bir Dünyada Gizlilik Öldü Mü?

Çevrimiçi Bir Dünyada Gizlilik Öldü Mü?

Geçen ay, 145 milyon Amerikalı, kredi derecelendirme kuruluşu Equifax’ın saldırıya uğradıktan sonra, tarihteki en büyük veri ihlalinden birinin kurbanı olduğunu keşfettiler.

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

Sosyal güvenlik numaraları, doğum tarihleri, telefon numaraları ve bazı durumlarda sürücü ehliyeti ve kredi kartı numaraları açığa çıkarılmıştı ve insanları kimlik hırsızlığına ve sahtekarlıklara karşı savunmasız bıraktı.

Şirketler bireyleri sahip olduklarından daha çok şey biliyorlar. Ve neredeyse her hafta veri kesilmesi haberi var.

Bu kişisel gizlilik yaşının bittiği anlamına mı geliyor?

‘Harabe Veritabanı’

“Teknoloji, bizim için çok büyük kolaylıklar yarattı, ancak bu kolaylıklar kaçınılmaz olarak bizim gizliliğini toptan bırakma pahasına gelmek zorunda kalmanın bir nedeni yok” diyor Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’nin baş yasal danışmanı Amerikalı Sivil Özgürlükler Birliği’nden Ben Wizner ABD İstihbarat Bürosu Edward Snowdon.

Bay Wizner, insanların kendileri üzerinde ve üzerinde paylaştıkları bilgileri kontrol edebilmeleri gerektiğini söyledi.

“Şirketlerin ve hükümetlerin, hemen hemen tüm faaliyetlerimizin kayıtlarını ve kayıtlarını depolamaları ve depolamaları için teknolojik ve finansal olarak uygulanabilir olan bu kayıtlar, geçmişte asla var olmayacak” diyor.

Bunların hepsi – ister internetten ister cep telefonlarından ister sosyal medyadan – hasat edilmiş tüketiciler tarafından şirketler tarafından tutulur.

Akıllı cihazların ortaya çıkmasıyla bu sadece artacak.

“Televizyonunuzu izliyor olacaksınız, televizyonunuz sizi izliyor olacak.”

Ve tüketicilerin verilerini korumak için yapılan anlaşmalar hakkında endişeleri var.

“Tüketicilerin bu sözleşmeleri okumak tam anlamıyla imkânsız ve hepimiz bunun yerine” kabul et “seçeneğini tıklıyoruz Yasal şartlar altında anlaşmaya varıldık. Anlamlı olarak, kabul ettiniz mi?”

Kişisel bilgi, Bay Wizner, şirketlerin bir kişinin yaşamı hakkında, cinsellik ve sahip olabilecekleri sağlık sorunları da dahil olmak üzere son derece doğru tahminler yapmalarını sağlar.

“Sanırım, gözlem hakkında endişe etmemize gerek olmadığına, çünkü hiçbir yanlış yapmadım ve saklanacak hiçbir şeyim olmadığına” dikkat çekti.

“Her birimiz için, var olan toplu bilgilerin bir yığını var, yayınlanması bize büyük zarar verecek ve hatta bazı durumlarda mesleki ve kişisel olarak bozulmaya neden olacak.

“Her birimiz berbat bir veri tabanımız var.”

Gizlilik Sonrası Ekonomi

Eski Amazon baş bilim adamı Andreas Weigend, gizliliğin artık bir illüzyon olduğunu tanımanın zamanı geldiğini söyledi.

Babası, Doğu Almanya’daki cezaevinden serbest bırakıldıktan sonra ailesi tarafından taşınan Batı Almanya’da büyüdü ve burada politik bir mahkumdu.

Daha sonra, babasının Stasi dosyalarının yok edilmesine rağmen, gizli polis, ABD’de yüksek lisans öğrencisi olduğu 1986’da kendisine bir dosya açtığını keşfetti.

Bu vahiyin ardından savunmasız hissetmesine rağmen, gizlilik konusundaki görüşleri açıktır.

“Ben bir mahremiyet fanatiğim olsanız bile şansın olmadığını fark ettim.

“Yaşadığımız gibi, veriler nefesler gibi oluşturuluyor ve veri oluşturmadan yaşamak denemek çok zor.

“Ve bu bir başlangıç ​​noktası: biz bir gizlilik sonrası ekonomide yaşadığımızı varsayıyorum.”

Gerçekten de, insanlar için Veri adlı bir kitap yazdı: Kişisel Gizlilik Sonrası Ekonomiyi Nasıl Çalıştıracaksınız.

Veya günlük hayatlarda, telefonlardan, kredi kartlarından, toplu taşıma sistemlerinden ve daha pek çok şeyden sürekli olarak yeni verilerin oluşturulmasına yol açtığını söylüyor.

“Sanırım bizim hakkında yaratılan her şeyi öğrenmek için günümüzde zamanımız yok.

“Öte yandan, şirketlerin sadece yarattığımız tüm bilgileri topladıklarını ve bize hiçbir şey anlatmamalarını istemiyoruz.”

Çok sayıda veri oluşturduğumuz gerçeğini benimsememiz gerektiğine inanıyor çünkü karşılığında daha iyi ürün ve hizmetler elde ediyoruz.

“Şimdi savaşmamız gereken her savaş” Vatandaş olarak bireyler olarak biz, oluşturduğumuz verilerden kurtulmak için ne yapabiliriz? ”

“Yeni teknolojilere sahip olmak, aslında ‘gizlilik’ ne anlama geldiğini düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor, bu nedenle gizliliği yeniden tanımlama zamanı geldi.”

Ancak Bay Weigend tüm gizlilikten feragat etmek istemiyor. Örneğin “hiçbir şekilde” yoktur, tarama geçmişini yayınlar.

“Tarama geçmişlerimizin ortaklarımızla paylaştığımızdan daha kişisel olduğunu düşünüyorum.

“Zihnimizdeki en gizli sorularımız, en gizli isteklerimiz, sonuçta Google’da ve Google’ın bizi nereye götürdüğü.”

Mahremiyetle ilgilenen insanlara mesajı basittir.

“Bilgisayarınızın güvenliğini düşünün, parolalarınızı düşünün, muhtemelen kendinize ait güvenliğinizin ne kadar gevşediğini düşünün.”

Ve insanlar, mahremiyet konusundaki görüşlerinin değiştiğine, aynı şeylerin zaten değiştiği görüşünde inanıyor.

“KGB, işkence altında insanlardan kurtulamayacaktı, şimdi insanlar bilerek ve isteyerek ’ta yayınlıyor.”

Svea Eckert, Almanya ulusal yayıncı ARD için araştırmacı bir muhabir. Geçen yıl sahte bir isim seçmeye ve sahte bir şirket kurmaya ve kendi web sitesiyle tamamlamaya karar verdi.

Hedefi mi? Kişilerin ziyaret ettiği hangi web sayfalarını gösteren, insanların internet kullanımı hakkında veri toplayan şirketler tarafından satışa sunulan ayrıntılı bilgileri.

O ve bir meslektaşım, sonunda , yüksek profilli pozisyonlardaki yaklaşık bir aylık anonim olmayan yaklaşık 20 kişinin göz atma kayıtlarına erişebildi .

URL’ler, bir ceza soruşturması, bir üst düzey yöneticinin eksiksiz finansal kayıtları, hakimin günlük porno izleme alışkanlıkları ve politikacıların göz atma geçmişleri konularına işaret etti.

Konular, kendileriyle ilgili veriler gösterildiğinde şok geçti.

Tüm bu verilerin, bu kullanıcıların yüklediği bir tarayıcı eklentisinden geldiği ortaya çıktı.

Bayan Eckert, verilerin satılması için yasal olmadığını ancak AB dışında bulunan şirkete karşı herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

Ayrıca, küçük pazarlama şirketlerinin bu hassas verileri satabilecekleri konusunda endişe duyuyor ancak varlıklı şirketlerin korsanlara karşı kendilerini korumak için kullanabilecekleri parayı almamış olabilir.

“Şu anda insanların arabada emniyet kemeri takmadığı zamanki gibi bir zamanda yaşıyoruz” dedi.

Daha az veri ile geleceğin?

Gizliliğe yönelik bir kampanya yapan global bir sivil toplum kuruluşu olan Privacy International’ın başkanı Gus Hosein, “Son bir yılda ya da ikisinde yaşanmış olan şeylerin güzelliği” diyor ve şu anda teslimat için çekirdek olan bazı şirketlerin internet bildiğimiz gibi güvenlik ve gizliliği çok daha ciddiye almış.

“Hayal kırıklığı yaratan şey su hattının altında, görebildiğimizin altında, bu şirketlerin bazıları, hiçbir zaman göremediğiniz verilerle veri toplamak ve bu verilerle işleri yapmak suretiyle iki katına ya da üç katına inmiştir. .”

Ancak, çevrimiçi gizliliğin güvence altına alınmasında bireysel davranışların ne kadar büyük bir başarı elde edebileceğinin sınırı olduğunu düşünüyor.

ve Google’ın ve diğer büyük şirketlerin almış oldukları neredeyse her olumlu hareket, özellikle veri şirketleri … düzenleyici baskının bir sonucu olarak ortaya çıktı.”

Teknoloji şirketlerinin çoğu, ABD’de olup, lobicilerin düzenlemelerin uygulanmasını önlediğini söylüyor.

Kişisel verilerin depolanması ve taşınmasıyla ilgili önlemleri artırmak için tasarlanan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin gelecek yıl yürürlüğe gireceği yeni bir yasanın yürürlüğe girdiği Avrupa’da bu lobi faaliyetinin daha az etkili olduğu kanıtlandı.

“Endişe duygusu duyarsız hale geleceğiz ve” Evet, verilerimiz toplanıyor ve evet, sanırım güvenli değil, ve sanırım herhangi bir suçlu kim olduğunu tahmin ediyorum “diyerek oldukça istifa edeceğiz ona erişmek istedim. ‘

“Mahremiyetin savunması esas olarak geleceğin kurtarıcısı olacak.”

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir