AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı
Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Facebook Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Önceden kullanıcılarının raporları doğrultusunda sahte haberleri engellerken yeni bir yapay zeka ile Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtığını duyurdu.

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

geçtiğimiz günlerde kullanıma sunduğu çift katlı algoritmasıyla tuzak siteleri (clickbait) tespit etmeye başladı. Genellikle haber sitelerinin kullandığı bu yöntemde ilgi çekici resimler kullanılıyor ve kullanıcının tıklaması sonucunda gerçeği yansıtmayan tuzak sahte haberle karşılaşılıyordu. Bu durumla birlikte sahte haber yapan bu site kullanıcıları bu iş üzerinden para kazanıyor veya fazla yayılarak yanlış algılara yol açıyordu.

facebook-sahte-haberlere-karsi-savas-acti-02

Sahte Haberlere Karşı Savaş Açtı

Bu yeni algoritmanın yankıları sürerken Amerika medyasında bir iddia dile getirildi. İddiaya göre Facebook, sahte haberleri tamamen belirleyebilecek planlı bir güncellemeyi bu yılın başlarında rafa kaldırdı çünkü sağ kanata yakın haber merkezlerini orantısız bir şekilde engellemeye başlamıştı. Ancak durum çok uzun süre geçmeden Facebook yetkilileri tarafından yalanlandı. Haber akışına giren sahte hikaye ve haberlerin  %1’lik bir kesimi oluşturduğunu, bunun belirli bir partiyi ayırmak şöyle dursun, tamamının politikayla dahi ilgi olmadığını savunuldu.

Facebook Sahte Haber

Ocak 2015’te çıkarılan ve hala mevcut olan sistemde sahte gönderiler ve hikâyeler site kullanıcıları tarafından işaretleniyordu ve belirli bir süre sonra bu gönderiler siliniyordu.

facebook-sahte-haberlere-karsi-savas-acti-clickbait

Buna ek olarak Facebook geçtiğimiz ağustos ayında yeni çift katlı bir sistemi, haber akışındaki tuzak sahte haberleri azaltmak için ürettiğini duyurdu.   Bu sistemin çalışma prensibi ise ilkine benzer olmakla birlikte daha karmaşık bir yapıda gözüküyor. İlk aşama da Facebook ürettiği algoritmaya geçmişte bu tür haberlerde kullanılan kalıpları ve yorumları tanıtmaya başladı. İkinci aşama olarak ise, sistem algoritmasına yerleşen bu bilgiler ve anahtar kelimeler sayesinde, Facebook yeni çıkan sahte haberleri daha yayılmadan tespit edip yayılmasını engelleyebilecek.

Facebook Sahte Haber

Facebook ürettiği algoritma konusunda,  şu ana kadar sistemin iyi performans gösterdiğini belirtirken, bazı durumların yaşandığını da itiraf etti. Eskiye göre daha az olmakla beraber, bazı haberler doğru içerik taşımasına rağmen algoritma kurbanı olmuş, bazıları da sahte olmasına rağmen sistem tarafından algılanamamıştı. An itibariyle Facebook’un bizlerle paylaştığı sistem bu. Amerikan medyasının iddia ettiği gibi gerçekten bütün sahte haberleri engelleyebilecek bir başka algoritmanın rafa kaldırılıp, kaldırılmadığı ise gizemini korumaya devam edecek gibi gözüküyor.

Facebook ile ilgili aşağıdaki yazımızın da okumanızda fayda görüyoruz.

Facebook Bu E-Posta Zaten Kullanılıyor Sorunu Çözüm

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir