AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Facebook WhatsApp ı Satın Alıyor!
facebook-whatsapp-i-satin-aldi

Facebook WhatsApp ı Satın Alıyor!

’ı Satın Alıyor! Eeee Peki Şimdi Ne Olacak?

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

yaptığı açıklamada anlaşmanın 16 milyar dolar (yaklaşık 35 milyar TL) değerinde olacağını belirtiyor. Bunun yalnızca 4 milyar dolarlık (8,7 milyar TL) kısmı nakit olarak ’e verilecek. Nakit paranın yanında 12 milyar dolar (26.8 milyar TL) değerindeki hissesi de ’e devredilecek. Ayrıca anlaşma sağlanırsa bütün bunlara ek olarak ’ın kurucularına ve 4 yıldan uzun süredir ’de çalışanlara 3 milyar dolar (6,56 milyar TL) değerinde sınırlı Facebook hissesi verilecek.

Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada “ 1 milyar kişiyi birbirine bağlama yolunda adım adım ilerliyor. Bu aşamalara kadar gelebilen şirketler paha biçilemez derecede değerli.” diyerek ’ın ne kadar önemli bir pozisyonda olduğunu vurguladı. genel müdürü (CEO) ve kurucularından biri olan Jan Koum ise Mark Zuckerberg ve Facebookla ortak çalışmanın onur verici olduğunu, iki şirketin birbirinden güç alarak hizmetlerini dünya üzerinde çok daha fazla insana taşıyacaklarını bildirdi.

Satıştan sonra tıpkı Instagram’da olduğu gibi yoluna kendi ismiyle ayrı bir şirket olarak devam edecek ve Kaliforniya eyaletindeki merkezini değiştirmeyecek. Ayrıca ’ın CEO’su Jan Koum Facebook’un yönetim kurulundaki yerini alacak.

facebook-whatsapp-i-satin-aldi-01

Dün teknoloji dünyasında hiç de beklenmedik bir olay yaşandı ve Facebook WhatsApp’i satın alacağını duyurdu. Kimsenin önceden kestiremediği bu hamle ise Facebook’un akıllılığı ve kurnazlığını gözler önüne serer nitelikte. Facebook’u hali hazırda sevmeyen kimi kullanıcıların ise bu haberle beraber günleri zaten zehir olmuş durumda! Peki Facebook’un WhatsApp’i satın almasının sebebi neydi? WhatsApp’de neler değişecek (değişecek mi)? Artık bu uygulamada reklam mı göreceğiz? Bütün soruların cevabı yazımızda.

WhatsApp, Facebook Messenger’a katılarak tek vücut mu oluşturulacak?

Bu sorunun cevabı hayır. Mark Zuckerberg yatırımcılara WhatsApp’in ayrı bir uygulama olarak yoluna devam edeceğinin garantisini verdi. Yani WhatsApp bugüne kadar nasıl yürüdüyse bundan sonra da aynen bu durum devam edecek ve Facebook Messenger ayrı bir uygulama olarak yoluna devam edecek. Ancak Facebook Messenger biraz daha e-posta vari bir kullanıma yoğunlaşacak iki kişi arasındaki iletişim daha geniş zamanda (kişilerden birisi online olmasa da) yürütülecek. WhatsApp’le ise anlık mesajlaşmalara daha fazla önem verilecek. Zuckerberg’in sözleriyle; “İki kullanım şeklinin de dünya için gerekli olduğuna inanıyoruz.” WhatsApp’in resmi blog sayfasında ise “Sizler için neredeyse hiç Bir şey değişmeyecek.” sözüyle pratikte hiçbirşeyin değişmeyeceğinin sinyalini verdi.

facebook-whatsapp-i-satin-aldi-02

WhatApp’de bundan sonra reklamlar olacak mı?

Eğer WhatsApp’ın patronu (CEO) Jan Koum’a güveniyorsanız, hayır olmayacak. İki şirket de “WhatsApp’den nasıl para kazanırım” sorusundan ziyade büyümeye ve kullanıcı sayısını artırmaya odaklı bir politika izleyecek. Bu sebeple kullanıcıların sohbetlerinin reklamlarla bölünmesi ve rahatsızlık yaratılması şimdilik söz konusu değil.

Peki bu açıklamalar neden güvenilir?

Facebook için WhatsApp’in ne kadar değerli olduğunu anlayabilmek için farklı bakış açılarından bakmak gerek. 450 milyon kullanıcısı bulunan ve buna her gün 1 milyon kullanıcı eklenen, ve bütün kullanıcılarının %70’inin günlük olarak aktif olduğu bir iletişim uygulamasından (WhatsApp) bahsediyoruz. Facebook bu satışla insanlar arasındaki iletişimde tek el olma yolunda ilerliyor. Ama bu Facebook’a ne kazandıracak? Facebook, çoğunluğu Facebook’ta bulunmayan bir kitlenin ortamına da bu sayede girmiş olacak. Yani başka bir deyişle Facebook en büyük rakiplerinden birisini egale etmiş olacak. Fakat Facebook WhatsApp’i parçalayıp zamanla yok etme derdinde de değil.

Dahası, bu denli sağlam işleyen bir firmanın tekerine çomak sokmak Facebook için pek akıllıca olmaz (ve buna gücü de yetmez açıkçası). Tıpkı Instagram satışı gibi, Facebook bu satıştan, kullanıcı sayısını artırmak suretiyle büyük faydalar elde etti. Bilindiği üzere Facebook sitesine aldığı reklamlardan ve oluşturduğu farklı bir reklam ortamından para kazanan bir şirket. Facebook aslında reklam alanında bambaşka bir sektör yaratmış durumda. Bugün bir markanın sosyal medyadaki gücü o markayı daha da güçlendiren bir unsur. Bu nedenle firmalar söz konusu insanlara erişmek ve reklam olduğunda Facebook’a ayrı bir önem veriyor. Facebook ise kullanıcı sayısını artırarak bu şirketlere daha geniş hizmetler sunuyor ve bundan çok çok daha fazla paralar kazanıyor. Facebook’un bu yolla elinde bulundurduğu istihbarat gücünü artırdığı da inkar edilemez bir gerçek!

Kaynak: AndroidPit

Yazar Hakkında

[author_image timthumb=’on’]http://www.teknolojidedestek.com/profilfoto/fatihates.jpg[/author_image] [author_info]Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır. [/author_info]

 

İlgili Sorular: Facebook WhatsApp ı Satın mı Alıyor, WhatsApp Satılıyor, Facebook WhatsApp’ı Satın Aldı, Facebook WhatsApp Birleşiyor, Facebook Massenger WhatsApp Oluyor, Facebook WhatsApp, Facebook WhatsApp Rekor Satış, Facebook WhatsApp Satış Fiyatı, Facebook WhatsApp da Reklam,

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir