iPhone AssistiveTouch Nedir Nasıl Açılır ve Nasıl Kullanılır | iPhone İPad Destek

iPhone Assistive Touch Nedir Nasıl Açılır ve Nasıl Kullanılır

iPhone Assistive Touch Nedir Nasıl Açılır ve Nasıl Kullanılır

İphone 4S görünümü

-

Iphone  4 ve 4S’in beraberinde birçok yeni özellik getirdiğini hepimiz biliyoruz. Apple iOS  5  ile birlikte cihaza yepyeni bir özellik kattı. Çok fazla bilinmeyen bu  özelliği ne, nasıl kullanılır ve yararları nelerdir? Bunların hepsinin cevabını resimli bir şekilde açıklamış bulunmaktayım.

-

-

Bu kullanışlı özelliğin adı “”.  Assistive türkçede yardımcı, destekleyici anlamına gelmektedir. Bu, iphone ya da ipadinizin ortasında dokunmatik bir menudur ve bu menu tek bir dokunusla telefonunuzu kitlemenizi, sesini kısıp açmanızı, sallama(shake) görevini gerçekleştirmenizi, bir sürü haraketi tek bir parmakla yapmanızı ve bunun gibi birçok işi yapmanıza olanak tanır.  Aslında engelliler ve tüm parmaklarını rahatça kullanamayan kullanıcılar için yapılmıştır. Ancak bu özelliğin herkesin çok işine yarayabileceğini düşünüyorum.  ’u kullanarak Power(Açma/Kapama) ve Home(Ana Menü) tuşlarımızın ömrünü uzatabiliriz ya da o tuşlar bozuk ise geçici olarak bu özelliği devreye sokabiliriz. Açma/Kapama ve Anasayfa düğmelerini çok sık kullandığımız için en çok sorun çıkaran tuşlar bunlardır. Peki ama bu özelliği nasıl aktif edeceğiz?

 

1. Ayarlar (Settings) bölümüne giriniz.

-

-

2. Genel (General) bölümüne giriniz.

Assistive touchu aktif etme

-

-

3. Erişebilirlik (Accessibility) bölümüne giriniz.

Assistive touchu aktif etme

-

-

 4. Fiziksel&Motor (Physical&Motor) kısmının altındaki bölümüne giriş yaparak AssistiveTouch’u aktifleştiriniz.

      

 Not: menüsü ekranınızda aktif olduktan sonra içerisinde bulunan Ana Menü tuşuna üç kere basarak bunu ekranınızdan kaldırabilirsiniz. Tabi önce Ana Ekrana Üç tık kısmında ’ı seçmelisiniz.

-

-

    

 -

-

      artık etkin.Yeni Hareket Yarat seçeneği ile çok sık kullandğınız bir haraketi yaratabilir ve bir sonraki resimde yerini göstereceğim favoriler kısmına ekleyip bu haraketi çağırıp ekrana uygulayabilirsiniz. Az önce yaratmayı gösterdiğim Haraketi,Favoriler kısmına ekleyebilirsiniz.
-
-
  Assistive touch kullanımı  Assistive touch kullanımı  Assistive touch kullanımı
-
-
Favorilerde kendiliğinden bulunan “Kıstırıp Aç” isminde bir hareket bulunmaktadır.Bu hareket zoom yapmak(yakınlaştırmak) için kullanılır. Bu size ne kolaylık sağlıyor? İki parmağınızla yapmak zorunda olduğunuz bu hareketi, tek parmağınızı dışarı sürükleyerek yapabiliyorsunuz.
-
Aygıt kısmına bastığınızda da Ekranı Döndür,Ekranı Kilitle,Sesi Aç,SAlla,Sesi kıs gibi seçenekler ortaya çıkıyor.
-
Ana Ekran tuşuyla ise gerçekte kullandığınız ana ekran tuşuyla yaptığınız herşeyi yapabilirsiniz. Örneğin ana ekran yazan yere çift dokunuş yaptığınızda normalde olduğu gibi önceden kullandığınız ancak kapatmadığınız programlar çıkacaktır. Basılı tuttuğunuzda ise eğer Siri aktif ise Siri’yi kullanabilirsiniz.
-
Hareketler kısmıyla 3,4 ve 5 parmakla yapılabilinen hareketleri tek parmağımızla yapma şansı kazanıyoruz. Uygulamalar arası hızlı geçişi birkaç parmağımızla yaptığımız için,  açıkçası bu özelliğin daha çok İpad için kullanışlı olduğu kanısındayım.
-
-
-
İşlem yaptırmak ve bilgi almak için 11820 Teknoloji Destek Hattı ile görüşebilirsiniz.
-
-
-

-

Bu sitede paylaşılan bilgiler KAYNAK GÖSTERMEKSİZİN herhangi bir şekilde paylaşılması yasaktır. Aksi paylaşımlarda karşılaşmamız dahilinde yasal süreç başlatılır. Sayfada yazan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ' nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattı aranarak alınabilir.

-

 

Bir önceki yazımız olan Google Play Ücretli Uygulama İade Etme Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz .

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>