AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Kalp Atışı İle Açılan Bilgisayarlar
kalp atışı ile açılan bilgisayarlar

Kalp Atışı İle Açılan Bilgisayarlar

 

 

Healthcare

Geçtiğimiz günlerde Anroid telefonların kilitlerinin açılma sistemiyle ilgili yeni bir gelişme olan göz retinasının okunmasından bahsetmiştik. Araştırmacılar parmak izi taraması ve yüz taramasından sonra şimdi de kalp atışı ile açılan güvenlik sistemini geliştirdiler.Toronto Üniversitesi araştırmacılarından Foteini Agrafioti tarafından geliştirilen ve HeartID denilen bu sistem insanları kalp atışı graifiği yardımıyla kullanılıyor. Her insanın kendine has bir kalp atışı grafiği olduğundan dolayı diğer tüm güvenlik sistemlerinden daha güçlü görünmüş bu yöntem Agrafioti’ ye.  Peki bu sistem nasıl çalışıyor? Low-cost electrocardiogram (ECG) sensörleri  kullanıcının parmağından ya da elinden kalp ritmini okuyor. Tek yapmanız gereken ekipmanı tutmak. Bionym isimli şirketin geliştiği bu yöntemi, ilerde akıllı telefonlarımızda, tabletlerimizde ve psp gibi oyun konsollarımızda da görmemiz mümkün olacak. Bionym sadece bu alanda değil askerlerin savaş alanındaki durumlarının kontrolünden, oyun geliştirmeye kadar birçok teknolojik alanda araştırmalar düzenliyor. Spor ve biyomedikal de bu alanların içinde olan diğer sektörlerden bazıları. İnsanların sık sorduğu sorulardan bir tanesi de “Ya kişi stresliyse o zaman kalp atışı değişecek, bilgisayar nasıl algılayacak?” olmuş, Bionym’in yanıtı ise : “Bu aslında iyi birşey, fiziksel ve mental stres altındayken kalp atışı ve hızı artar, bu şekilde bilgisayar bunu da algılaycak böylelikle kendi kullanıcısının siz olduğunuzu daha rahat anlayacak, bilgiler daha kesin olmuş olacak. ” oldu. Bakalım bu güvenlik sistemi ne kadar güvenli olacak.

Foteini Agrafiotu’ nin geliştirdiği bu sistem hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 

 

 

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

3 Yorumlar

  1. AYŞEGÜL ASUDE

    Faydalı bir bilgi

  2. işte ben buna bilgi derim

  3. Mükemmel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir