AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / NFC Nedir Nasıl Kullanılır Kredi Kartı Tanımlama
NFC Nedir Nasıl Kullanılır Kredi Kartı Tanımlama

NFC Nedir Nasıl Kullanılır Kredi Kartı Tanımlama

Hiç kullanılmayan, gereksinim duyulmayan ve zamanla hayatımızdan çekilen teknolojiler olduğu gibi, aynı zamanda akıllı telefonlarla beraber artık standart olarak sunulmaya başlanan özellikler de bulunuyor.

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

Yeni yeni hayatımıza giren ama aslında geliştirilme aşaması çok gerilere dayanan bir bağlantı teknolojisi olan ve son dönemlerde “temassız ödeme” şeklinde vurgulanan NFC teknolojisinin ayrıntılarına bakmadan önce ilk olarak küçük bir tanımlama yapalım…

NFC

NFC nedir?

Near Field Communication yani kısaltılmış adıyla NFC olarak tabir edilen bu teknolojiyi üç kelimeyle tanımlayacak olursak; “kablosuz iletişim teknolojisi” olarak nitelendirebiliriz. Türkçeye çevrildiğinde yakın alan iletişimi anlamına gelen bu tanım az önce de belirttiğimiz gibi son dönemlerin akıllı telefonlarının pazarlanmasında “temassız ödeme olanağı” olarak belirtiliyor.

nfc nedir

NFC aslında geçmişi (geliştirilme aşaması) epey eskiye dayanan bir teknoloji…

Her ne kadar son birkaç yıldır adını sık duymaya başladığımız bir teknoloji olsa da, aslında NFC’nin geçmişi 2002’lere dayanıyor. Öncelikli olarak Philips ve Sony gibi teknoloji devi iki firmanın beraber geliştirmeye başladığı bu teknoloji 2003 yılının Aralık ayında standart olmuş ve Mart 2004’te de başta Nokia olmak üzere NXP (yonga üreticisi) ve Sony ile beraber kurulan NFC Forum sonucunda bu teknoloji daha da geliştirilebilir hâle geldi.

Bu teknolojinin diğer kablosuz bağlantılardan (802.11 b/g/n ya da Bluetooth gibi) ayrıldığı birçok nokta var. Bunlardan biri çekim mesafesi. NFC’de bu çekim mesafesi çok kısa, yaklaşık 2-4 cm arası. Çekim mesafesinin bu şekilde, az olması bant genişliğini de önemli bir oranda kısıyor. Bant genişliği anlamında da az önce parantez içerisinde belirttiğimiz kablosuz bağlantı teknolojileri oldukça üstün. Çünkü NFC’nin geliştirilirken belirlenen kullanım amacı diğer kablosuz bağlantı teknolojileri gibi değil. 13.56 MHz gibi bir çalışma frekansına ek olarak kısa iletişim mesafesinin sağladığı bir düşük enerji tüketimi de var. Aktarım hızı ise 424 Kb / sn.

NFC Kullanım Alanları

Peki ama nedir bu NFC’nin kullanım amacı?

Kullanım amacı farklı olduğundan dolayı diğer kablosuz bağlantılarla kıyaslanmaması gerektiğini belirtmekte yarar var. 802.11 b/g/n, Bluetooth teknolojilerini uzun mesafeli iletişim, dosya gönderimi işlemlerini gerçekleştirmek için tasarlanırken NFC ise kısa mesafeli olarak telefonların temassız ödeme yapabilmesi adına hazırlanmış. Konu içerisinde “ödeme” gibi bir ibare girdiğinde hâliyle güvenlik de ön plana çıkıyor. İşte mesafenin kısa olarak tutulmasının asıl sebebi de aslında bu güvenlik. Temassız ödeme yapabilmek için cihazları neredeyse birbirine dokunduracak seviyede (az önce de belirttiğimiz gibi, 2-4 cm kadar) yakınlaştırdığınızda işlem gerçekleştiriliyor. NFC’nin hedeflerinin başında (her geçen gün beklenene daha fazla yaklaşılıyor ve yeni akıllı telefonların birçoğunda sunuluyor) arasında kredi kartlarını ve nakit ödeme gibi işlemleri geliyor.

NFC Nerelerde Kullanılır

Kullanım amacı evet şu an için ödeme hususunda. Fakat ilerleyen dönemlerde akıllı evlerde kapıların açılması gibi bir işlem bile üstlenebilir. Ya da benzer birçok şeyi düşünebilirsiniz.

NFC Nedir

NFC’nin iki farklı standardı var. Bunlar; Near Field Communication Interface and Protocol-1(NFCIP-1) ve Near Field Communication Interface and Protocol-2 (NFCIP-2) Bunu da ufak bir dipnot olarak belirtmekte yarar görüyoruz.

NFC Ödeme

Ödeme nasıl gerçekleşiyor, sistem nasıl çalışıyor?

Tanımlamaları ve NFC’nin amacından bahsettikten sonra biraz da çalışma prensiplerinden söz edelim. Şu an yeni geliştirilen ve üretilmeye başlanan birçok akıllı telefonda artık NFC teknolojisine yer veriliyor ve bizim de geçtiğimiz dönemlerde incelediğimiz birçok modelde NFC var. Bunlardan biri de Nokia’nın 700 modeli.

NFC Ödeme 2

Elbette çift taraflı bir iletişim kurulduğundan dolayı bunu örnekleyecek olursan en basit şekilde bir kişinin arkadaşına bir kitap vermesi gibi düşünülebilir. Kitabı veren kişi verici, kitabı alan ise alıcı konumunda. Yani temel prensip alıcı ve verici olmak üzere iki yönlü bir iletişim. Radyo frekanslı tanıma özelliği ile çalışan bu sistemin bir diğer önemli avantajı da hızlı olması. Çünkü ödeme sırasında müşteri beklemeye tahammül edemez. (Hele ki bir bayanla alışverişe çıkıp, seçim sırasında çok beklediyse : )) 100 ms olarak belirtilen tepki süresi ödemelerin zamanını çok önemli bir oranda azaltıyor. 13.56 MHz frekansında çalışma sebebi de tüm dünyada bu frekansın boş olması ve hiçbir teknoloji tarafından kullanılmıyor olması. Alıcı ve vericiyi belirtmiştik. Bunlardan yalnızca birinde güç ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Yani bir cihazın pilli ya da enerjiye bağlı olması yeterli. Öte yandan NFC’nin QR kodlar benzeri bir sistemi de var. Yani satın alacağınız herhangi bir cihaza dair bilgileri NFC’li cihazınızı ürüne yaklaştırarak rahatlıkla elde edebilirsiniz.

NFC Kullanım Amacı

NFC Kapı Açma

Nerelerde kullanılabilir, geleceği ne olabilir?

Her ne kadar bu teknoloji ülkemiz için yeni olsa da ABD’de bir süredir aktif bir şekilde kullanılıyor. Ancak son dönemlerdeki gelişmeler ve telefon üreticilerinin bu teknoloji üzerinde daha fazla durmasından mütevellit kullanım ve yaygınlaşma ivme kazanarak devam ediyor. Bu şekilde giderse üretilecek tüm akıllı telefonlarda kullanılması beklenen NFC teknolojisi 2014 yılı geldiğinde yani bir sene sonra beş telefondan birince yer alacağına dair istatistik rakamlar var, daha doğrusu tahminler. Bu da iki yıl sonra nakit işlemlerin önemli bir oranda azalıp, banka ya da kredi kartlarının da kullanımın önemli bir seviyede gerileyeceği anlamına geliyor. Operatörlerden en büyük adım NFC ile ilgili olarak Turkcell ve Avea tarafndan geldi. Turkcell, T20 olarak isimlendirilen ve faturaya yansıyan aylık bir artış sayesinde düzenli bir ödeme sonrasında satın alabileceğiniz bu ürüne NFC teknolojisi adapte edildi. Aynı zamanda çeşitli kampanyalar yaparak da NFC’nin gelişimi için üzerine düşen görevi başarıyla yerine getiriyor:http://www.turkcell.com.tr/bireysel/kampanyalar/Sayfalar/ceptcuzdanbonuskampanyasi.aspx Banka tarafında ise Akbank, Garanti yine desteği veren önemli firmalardan.

VisaPay Wave

Şu an ülkemizde bu teknolojiyi kullanabileceğiniz seçenekler arasında ilk olarak Visa kartlar geliyor. Firmanın “göster ve geç” olarak tanımladığı bu teknolojide 35 TL’lik ödeme sınırı konuluyor. Yani en fazla yapabileceğiniz ödeme 35 TL. Bunun tek sebebi güvenlik. Açıkcası daha yüksek meblağlarda ödemeler için şu an bu teknolojiye güvenilmiyor. Hem de bizim gibi parasını yastığın altında saklayan bir millet için bu teknolojiye adaptasyon süreci biraz daha uzun sürecek gibi. : ) Visa’nın payWave’ine dair detaylı bilgili aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebileceğiniz web sayfası sayesinde öğrenebilirsiniz.

http://www.visa.com.tr/tr/bireysel_kartlar/visa_paywave.aspx Buna ek olarak Visa payWave’in desteklendiği birçok firma var. Bunlara da aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

http://www.visa.com.tr/tr/bireysel_kartlar/visa_paywave/visa_paywave_i%C5%9Fyerleri.aspx Diğer bir destekleyen firma ise MasterCard. MasterCard bu teknolojiyi PayPass olarak isimlendiriyor ve “Ödeme yapmanın en hızlı ve en kolay yolu” olarak tanımlıyor.

NFC PayPass

Yine 35 TL’lik sınır var ve diğer ayrıntılar aşağıdaki bağlantıda.http://www.mastercard.com/tr/personal/tr/findacard/paypass.html Teknolojiyi destekleyen firmalar (bankalar, mağazalar, operatörler) NFC’nin çok daha ileri gitmesi için bütün çalışmaları titizlikle yapıyorlar. Daha iyisi yapılabilir mi, evet yapılabilir. Fakat şu an için firmalar ortak çalışmalarda da sadece kendi bünyelerinde de çeşitli bonus kampanyaları (bankalar) Cep T-Cüzdan (Operatör, Turkcell) hazırlıyorlar ve gelişim için bunları yapmaları şart.

NFC Kullanımı

Gelecekte az önce de bahsettiğimiz gibi ödemeler dışarısında da farklı işlemler için bu teknolojiyi kullanabiliriz. Ama öncelikle ödeme konusunda bir şekilde yaygınlaşması gerek. Fakat biz yine de ilerleyen dönemlerde kullanılması beklenen alanları belirtelim.

 • Otobüs, metrobüs, vapur gibi toplu taşıma araçlarında. Ayrıca biletlerde, yani ulaşımda.
 • Barkod okuma sayesinde ürün özellikleri ve diğer aynı sınıftaki ürünlerle kıyaslama, yani yine satın alma.
 • Çeşitli kilitlerin açılması. (kapı, kasa, otomobil vs.)

Bir diğer önemli destek de Google tarafından geliyor. Firmanın geçen sene duyurduğu ve Wallet olarak isimlendirdiği proje sayesinde de yine ödeme gerçekleştirilebiliyor ve bu teknoloji sayesinde bazı ülkelerdeki mağazalarda puan sistemine yer veriliyor. Böylece ödeme yapıldıktan sonra bulunulan kısımda bir puan sistemi devreye giriyor ve işte bu puan sonra daha sonra aynı mağazadan alışveriş yapanlara rehberlik ediyor.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

6 Yorumlar

 1. tşkler

 2. merhaba,
  ben uluslar arası Kıbrıs üniversitesi bilişim sistemleri mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim.
  bitirme projesi olarak ardinio cihazı ile t-cüzdan sistemi verildi.
  bu konuda bana yardımcı olabilrmsnz?
  bizden ardinio ya göstereceğimiz telefon ile ödeme yapabilmemiz isteniyor.
  çok teşekkür ederim şimdiden
  iyi çalışmalar dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir