AnaSayfa / Blog / Güncel Haber / Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
nadeg10

Notebook Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Notebook Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim diyorsanız okumaya devam ediniz. 🙂 Notebook piyasası takip edilemeyecek kadar çeşide sahip bir durumda ve her geçen gün de bu sayı katlanarak artmaya devam etmekte. E doğal olarak da yeni bir notebook almak istediğimizde dikkat etmemiz gereken hususlar fazla. Beraberinde de düşebileceğimiz tuzaklar çok fazla oluyor. Bu başlıkta da en doğru ve ayırdığınız bütçe ile alabileceğiniz en iyi notebooku almanız için bildiklerimizi sizlerle paylaşacağız.

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

 

1 AMACINIZI BELİRLEYİN

nadeg1

Bir notebook almadan önce ilk düşünmeniz gereken şey o notebooku ne tür işler için kullanmak istediğinizdir. Bunun yanında da mobility de denilen taşımaya uygunluk konusunu da düşünmeniz gerekir. Mesela sadece filim izlemek, işiniz veya dersleriniz ile ilgili slaytları inceleyip sunmak, internette gezinmek gibi temel ve göreceli olarak daha basit olan işlemleri yapmak için , diğer akrabalarından çok daha Ağır olan bir Oyun bilgisayarı almanız, sadece size taşımada zorluk çıkartacaktır.

 

2 BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Young couple counting money

Amacınızı belirledikten sonra en uygun notebook seçimi yolculuğunuza (evet bence bu bir yolculuktur çünkü eğer alacağınız parçanın sürekli yanınızda olacağını ve sizi üzmemesi gerektiğini düşünürsek uzun uzun araştırmalar yapıp en uygun olanı seçmek biraz zaman alabilir ki bu olması gereken bir süreçtir) çıkmadan önce yapmanız gereken son şey bütçenizi belirlemektir. Çünkü bütçenizi belirlemeden özelliklere göre araştırma yaparsanız, zaten uzun olacak olan bu süreci biraz daha uzatmış olursunuz. Bu temel hazırlıkları tamamladıktan sonra artık donanım özelliklerine göre bilgisayarımızı araştırmaya hazırız demektir.

 

3. İŞLEMİCİ SEÇİMİ (CPU)

nadeg3

İşlemci bilgisayarın tüm verilerinin işlendiği ve verileri yönlendiren merkezi ve en önemli donanım parçasıdır. Bilgisayarınızın işlemcisi ne kadar güçlü ise o kadar hızlı ve aynı anda daha fazla işlem yapabilirsiniz. GHz kavramı, basitçe işlemcinin çalışma hızıdır. Bir işlemcinin GHz’inin daha yüksek olması, o işlemcinin yapacağı işlemleri diğer işlemcilerden daha hızlı yapacağı anlamına gelir; ama GHz kavramı tek başına hızı belirlemede yeterli olamaz: bunun yanında işlemcinin mimarisi ve çekirdek sayısı da önemlidir. Mesela, çekirdek sayısı arttıkça aynı anda sorunsuzca yapabileceğiniz paralel işlem sayısı da artar. Mesela bir işlemci için 4 çekirdek @2.4 GHz deniyor ise, bu onun her bir çekirdeğinin 2.4 GHz de çalıştığı anlamına gelir ki bu çok iyi bir işlem yeteneği demektir. İntel’in “i” serisini ele alalım. İ7 i5 i3. İçlerinden en iyi olan seri i7 serisidir. İ7 işlemciye sahip bir bilgisayar genelde iyi bir bilgisayardır. Fakat burada pek bilinmeyen bir tuzak var. İ7 olmasına rağmen i3 performansından bile daha az performansa sahip işlemciler bulunmakta. Bazı firmalar bu işlemcileri kullanıp i7 olduğu için de yüksek fiyatlara bilgisayarlar satıyor. Bu tuzağa düşmemek için performans karşılaştırması yapan BENCHMARK siteleri imdadımıza koşuyor. http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html bu linkte işlemcilerin en iyiden en kötüye performans sıralamaları mevcut. Almayı düşündüğünüz bilgisayarlardan burayı kullanarak performans karşılaştırması yapabilirsiniz. Burada GHz sayısı daha büyük olduğu halde daha aşağılarda yer alan işlemci ve i7 olduğu halde i3’lerden bile kötü durumda olan işlemci örneklerini görebilirsiniz. Tuzağa düşmemek için bunları iyi incelemek lazım.

 

4. RAM SEÇİMİ

nadeg4

RAM (Random Access Memory) Rast Gele Erişimli Hafıza anlamına gelir. RAM’ler diğer depo birimlerinde farklı olarak hafızasındaki verilere belirli bir sırada değil de rast gele erişim imkânı sunar. Bu sayede RAM’deki herhangi iki veriye ulaşmak hemen hemen aynı süreyi ister. RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bir bilgisayarın sahip olduğu RAM’in GB değerinin daha büyük olması o bilgisayar ile çalıştıra bileceğiniz uygulamaların kalitesi için önemlidir. Ram büyüdükçe daha büyük kapasiteli program/oyun açma yeteneğine sahipsiziniz demektir.

Fakat bunun yanında DDR kavramı da önemli. DDR kavramını açıklayalım. Ram normalde bir saat darbesinde bir işlem yapar. DDR ise “Double Data Rate” açılımı olan bir saat darbesine iki işlem sığdırabilen bellek türüdür. Bir inen bir de çıkan darbede bir işlem gerçekleştirir. Bu da bir saat darbesinde iki işlem yapmasına olanak sağlar. DDR2 ise 2 saat darbesi alanında birden işlem yapabildiği için DDR’ın frekansını ikiye katlar. DDR3 ise DDR2’nin de 2 katı fazla veri transferi yapabilir. Ram in işlem hızı vardır GHz cinsinden. Ram’in işlem hızı Frekans cinsinden ne kadar büyükse o kadar hızlı cevap veren bir bilgisayara sahipsiniz demektir. Eğer alacağınız bilgisayarın 2 RAM yuvası var ve 2 ayrı RAM takılıp toplam bir RAM gücü elde edilmiş ise takılan bu iki RAM’in frekanslarının uyması çok önemlidir. Bu şart sağlanmazsa gereğinin çok altında bir performans alırsınız.

5. GRAFİK İŞLEMCİ (EKRAN KARTI – GPU) SEÇİMİ

 

nadeg5

Eğer alacağınız bilgisayar ile iyi oyunlar oynamak ve/veya ağır çizim programlarını sorunsuz çalıştırmak istiyorsanız seçeceğiniz grafik işlemci sizin için çok büyük önem arz eder. Ekran kartında sanılanın aksine bellek miktarı değil de belleğinin çalışma frekansı ve mimarisi önemlidir. Yani mimarisi kötü olan 4 GB’lık bir ekran kartından ziyade mimarisi ve frekansı daha yüksek olan 1GB’lık ekran kartı çok daha iyi bir performans sağlayabilir. Bu konuda karşılaştırma yapmanın en iyi yolunu ararken imdadımıza yine bir çeşit BENCHMARK sitesi koşuyor. Fakat burada referans olarak alacağımız şey oyunlar. Grafik işlemcisi hariç her donanımı aynı iki farklı bilgisayar ile aynı şartlar altında aynı oyundan aldığımız performanslar o grafik işlemcinin performansı hakkında en büyük bilgiyi sağlayacaktır. http://www.notebookcheck.net/Comparison-of-Laptop-Graphics-Cards.130.0.html Bu linkte yer alan sayfadan almayı düşündüğünüz bilgisayarda yer alan ekran kartını bulup (ctrl + f kısa yolunu kullanabilirsiniz ) oyun performanslarına bakarak o ekran kartı hakkında bilgi edinebilir, başka bir ekran kartı ile karşılaştırabilirsiniz.

 

6. EKRAN SEÇİMİ

nadeg6

Şüphesiz ki yukardaki özellikler en üst seviyede bile olsa iyi olmayan bir ekran ile alacağınız performans sizi çok üzebilir. Bu yüzden ekran seçimi çok önemlidir. İlk değinmek istediğim şey ekran türü. Glossy ( parlama yapan ) ve Mat (Anti Glare – parlama yapmayan) iki ekran türü vardır. Glossy ekranda renk gamı mat ekrana göre daha yüksektir, yani renkleri çok daha keskin bir şekilde görebilirsiniz, fakat mat ekranda renk gamı daha düşüktür, buna karşın Glossy’e göre daha az (neredeyse hiç) yansıma yapar.  Eğer bu bilgisayarı sürekli ışığı az, yansıma yapmayacak bir ortamda kullanacaksanız Glossy tavsiyemdir. Fakat eğer yanınızda taşıyacak, (ki notebook genelde yanınızda taşımak içindir ) ışıklı ortamda kullanacak iseniz özellikle de oyuncular için Mat ekran şarttır. Ekrana bakar iken arkadaki yansımalar yüzünden kafanız ile 8’ler çizerek doğru açıyı bulmak yerine her açıdan görünen bir ekranın sizi daha mutlu edeceği kesindir. Bunun dışında ekranın çözünürlüğü de önemlidir. 1080p (Full HD) ekrana 720p (HD) daha fazla ayrıntı sığdırabilir, daha net görüntüler alabilirsiniz. Örneğin 720p bir ekrana sahip bilgisayarda ekran çözünürlüğü maksimum iken 10 santim yer kaplayan bir görüntü, 1080p ekranda 5-6 santim yer kaplar ki bu ekrana daha fazla görüntü sığdırabileceğimiz anlamına gelir. Yazılar daha nettir ve ekran pürüzsüze daha yakındır.

 

7. SOĞUTMA YETERLİLİĞİ

nadeg7

Isınma sorunu notebooklarda sık karşılaşılan önemli bir sorundur ve yanınızda her zaman soğutucu altlıklar taşımak mümkün olmuyor. Bundan dolayı alacağınız notebookun soğutma donanımın sağlam olmasına dikkat edin. Ayrıca büyük mağazalarda alışveriş yaparken dokunacağınız tüm notebooklar muhtemelen serin olacaktır, bu bir hiledir. Çünkü o notebooklar zaten işlem yapmadan sadece bekliyorlardır ve üzerine koyuldukları yer genellikle hem soğutma sistemine sahiptir hem de klimalara yakın konumlardadır. Bu yüzden dokunarak ısınıp ısınmadığını anlamak doğru bir yöntem değildir. Bunu anlamak için alacağınız bilgisayarı daha önceden kullanmış kişilerin forumlarda yaptığı yorumları da takip edebilirsi.

 

8. SON RÖTUŞLAR

nadeg8

– HDD’nin hızı; ( son zamanlarda SSD (Solid State Drive ) lere geçiş hızlanıyor ssd ler bilgisayarlara çok hızlı açılma, anlık dosya aktarımı gibi süper hızlı yetenekler sağlıyor, ayrıntılı bilgi için bkz : http://tr.wikipedia.org/wiki/Sabit_disk_sürücü ) ki 7200 RPM (dönüş hızı ) tatminkâr bir hızdır. 5400 RPM HDD’ler yetersiz kalmaktadır. Ayrıca SSD seçimi için daha önce hazırladığımız listeyi incelemek için buraya tıklayınız.

-HDD kapasitesi; daa fazla kapasite demek daha fazla depolama alanı demek, daha fazla depolama alanı demek uzun süre temizleme ihtiyacı duymadan daha fazla şey depolayabilmek demektir.

-USB portları; USB portlarından en az birinin 3.0 olması artık çok önemli. 3.0 demek 2.0 portlara oranla 10 kat daha hızlı veri aktarımı demek. Ayrıca USB portlarının yeri de önemli bir husustur, bazı bilgisayarların tasarımları o kadar düşünmeden hazırlanmıştır ki “Bu USB portu neden burada değil de burada “ diyerek isyan ettirir sizi.

-Batarya kapasitesi; prize bağlı kalmadan geçireceğiniz sürenin fazla olmasını istiyorsanız bataryanın mAh cinsinden değerinin büyük olması önemli bir husustur.

-İşletim sistemi; kullanacağınız işletim sistemi tüm işlemleri yapacağınız ara yüzdür, bu ara yüz ne kadar size uygun ise o kadar tatminkar işler yaparsınız. Bir de alacağınız bilgisayar “FreeDOS” lu olabilir. FreeDOS bir nevi daha ucuz olması için işletim sistemi yüklenmeden üretilen bilgisayarlarda kullanılan çok basit, temel işlemleri yapabileceğiniz bir işletim sistemciğidir.

-Klavye tasarımı; eğer sürekli yazı yazacaksanız, oyun oynayacaksınız klavyenizin size uygun olması gerekir. Mesela bazı oyun bilgisayarlarında, normalde solda yer alan “Windows” tuşu, istem dışı dokunmalar sonucu başlat menüsünün açılmasını ve oyunun şak diye bölünmesini (online oyunlar içi korkunç bir durumdur) engellemek için sağ tarafa taşınmış durumdadır. Bir de bazı klavyelerde arka plan aydınlatması bulunmamaktadır, bu durum karanlık ortamda düşük ekran parlaklığında kullanımlarda sorun yaratabiliyor.

-Kasa materyali ve sağlamlığı; kasa materyali aslında daha çok kişinin zevkine göre seçilebilir bir şeydir fakat genel olarak metal kasalı bilgisayarların ısınma sorunu biraz daha iyileştirilmiş durumda oluyor ve daha sağlam oluyorlar.

-Ses çıkışı; arkadaşlarınız ile yurt gibi ortamlarda toplanıp film izlemek istiyorsanız ya da sürekli taşımak istemediğinizden yanınızda sürekli ek ses sistemleri taşımak mümkün olmayabiliyor. Bundan dolayı alacağınızı notebookun ses kalitesini mutlaka test edin.

Bütün bunların dışında en son kararınız verdiğiniz notebook hakkında bulabildiğiniz bütün Forumlardaki yorumları okuyup hakkında daha fazla bilgi edinin. Unutmayın ki deneyim en iyi rehberdir….

 

Yazar Hakkında

[author_image timthumb=’on’]http://www.teknolojidedestek.com/profilfoto/fatihates.jpg[/author_image] [author_info]Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.[/author_info]

 

 

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Fake WhatsApp Messages, WhatsApp Sahte Mesaj, WhatsApp Ses Kaydediyor Mu, WhatsApp Gizlilik,

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var

Whatsapp’ta Herkesin Paylaştığı O Mesajın Altından Ne Var? Fake WhatsApp Messages olarak da bakacağınız WhatsApp Sahte Mesaj  …

Bir Yorum

  1. iyi günler bu ramlerde cl olayı nedir cl9 ve cl11 oyun program vs işlemlerde çok farklılık sağlar mı ve notebookta bunu destekleyip desteklememe durumu var mı varsa nasıl anlarım (bu arada tek ramden bahsediyorum 2 ayrı rami dual channel yapmaktan değil)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir