AnaSayfa / Blog / Bilgisayar Destek / POST Nedir?
post-ekrani

POST Nedir?

POST Nedir ?

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

POST, Power On Self Test, bir bilgisayarın işletim sistemi yüklenmesinden önce gerçekleştirdiği bir dizi işlemdir. BIOS tarafından (ya da BIOS’un “görevlendirdiği” ufak program parçaları tarafından) gerçekleştirilen işlemler, adından anlaşılacağı gibi, açılışta yapılan testleri içerir. Bu testler bilgisayarın arasında sistem bileşenleri ve bellek miktarı gibilerinin belirlenmesi, BIOS’ta bir sorun olup olmadığı gibi görevlerden oluşur

POST sırasında ya da sonucunda bilgisayarınız size işlemci tipi, bellek miktarı gibi bilgilerin yanısıra BIOS’un sıfırlanmış olabileceği ya da fanın çalışmadığı gibi bilgileri de verebilir. Ayrıca sistemin çalışmaya devam edemediği durumlarda POST sonucunda “bip kodları” denen bir hata belirtme mekanizması ile size sorunun ne olduğunu söylemeye çalışabilir; bu ses kodlarını dinleyip anakart kitapçığınızdan kontrol ederek bilgisayar ekranınıza görüntünün gelmemesinin nedenini kestirebilirsiniz. Bir diğer hata belirtme mekanizması ise PCI yuvalarına takılabilen özel ve basit kartlar yardımıyla hata kodu okumaktır.

Bilgisayarınızda POST işlemini sistemi açtığınızda siyah ekranda gördüğünüz yazılardan tanıyabilirsiniz. Güncel anakartların pek çoğu siz istemediğiniz sürece bunu gizlerler ve gösterişli resimler çıkarırlar.  Ancak bilgisayarınızda sorun varsa ya da overclock yapıyorsanız hatalara daha ilk baştan hakim olmak için POST ekranın görmek istersiniz.
Genel olarak, POST işlemi sırasında bir hata bulunmazsa kısa bir bip sesinden sonra işletim sisteminiz (Windows, Linux ya da ne kullanıyorsanız o) yüklenmeye başlar. Bu aşamada BIOS, POST ve ilişkili işlemleri bitirmiş ve bilgisayarın denetimini artık işletim sistemine devretmiştir.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Dns Probe Finished No internet Hatası, Dns Probe Finished, No Internet, Dns Probe Finished No internet Çözüm, DNS PROBE FINISHED NO INTERNET Çözüm, Dns Probe Finished No internet Windows 10, Dns Probe Finished No internet Windows 7,

DNS PROBE FINISHED NO INTERNET Hatası Çözümü

Bilgisayarda Chrome İnternet Explorer Firefox Tarayıcıda Dns Probe Finished No internet hatası alıyorsanız çözüm için …

13 Yorumlar

 1. bilgiler çok işime yaradı teşekkürler

 2. sağ olun

 3. SERTAÇ PEMBE

  işte ben buna bilgi derim

 4. Paylaşım için teşekkürler

 5. GELİNCİK SADİ

  teşekkürler

 6. işte ben buna bilgi derim

 7. sağ olun

 8. işte ben buna bilgi derim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir