AnaSayfa / Blog / Windows 10 / Windows 10 Nasıl Hızlandırılır %100 Disk Kullanımı Çözümü
%100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Nasıl Hızlandırılır, Windows 10 ince Ayar, Windows 10,
%100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü, Windows 10 Nasıl Hızlandırılır, Windows 10 ince Ayar, Windows 10,

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır %100 Disk Kullanımı Çözümü

ve Windows 8.x Sistemlerinde %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü ile u Nasıl Hızlandıracağınızı  Öğrenebilirsiniz.

yada Windows 8.x işletim sisteminde araştırmaların çoğu, yavaşlamanın %100 Disk Kullanımından kaynaklı olduğunu göstermiştir. Öte yandan bilgisayarınızda yüklü olan sürücülerde yavaşlamaya neden olabilir. gereksiz sürücüler yüklenmişse bilgisayarın amale gibi çalışmasına neden olacaktır. Tabi ki kullanılan HDD yada SSD de performansı ciddi şekilde etkiler. Son olarak da bilgisayarda açık olan bazı ayarlar bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Şimdi  ince Ayar yaparak bu sorunu çözmeye çalışacağız.

Disk Kullanımını Kontrol

Bilgisayarınızdan CRTL + ALT + Delete tuşlarına basarak Görev Yöneticisini açabilirsiniz. (Alternatif olarak görev çubuğuna sağ tıklayarak  “Görev Yöneticisi” seçeneğine de tıklayabilirsiniz.)

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-01

 

CPU, Bellek ve hemen ardından Disk seçeneğini göreceksiniz. Eğer bilgisayarınızda disk kullanımı ile ilgili bir sorun varsa buradaki değer %100’e yakın olur. ve ilgili sütun kırmızı ile boyanır.

Sorunu bulduk. Bu sorunun çözümü için 4 ip ucu vereceğim. Aşağıdaki Windows 10 Nasıl Hızlandırılır adımlarını takip ederek sorununuzu çözebilirsiniz.

Virüs Kontrolü

 

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-02

Böyle bir performans sorunu olduğunda, yapmanız gereken ilk şey, bilgisayarınızda olmamıştır, onaylamak dediğiniz enfekte malware leri temizlemek olmalıdır. Ücretli, yada Ücretli yada ücretsiz birçok Anti-Virüs yazılım var. Ancak bu tür sorunlarda Malwarebytes Anti-Malware programı ile tarama yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz. Program manüel kullanım için ücretsizdir. Tehditler bulunduğunda onları temizleyin. Temizlemek için bilgisayarın yeniden başlatılması istenebilir. Çekinmeden bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Geliştirilmiş Disk Performansı için Windows Search’ü Devre Dışı Bırakın.

Bilgisayarınız her açıldığında bu işlemin durdurulmasını istiyorsanız Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor.

 

 

net.exe stop “Windows search”

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-03

 

Ya bilgisayar her açıldığında bununla mı uğraşacağım diyorsanız Windows Search’ü kalıcı olarak devre dışı bırakmak için Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Windows Search bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-04

 

Windows 8.x de Windows Arama özelliği kapatıldığında performanta baya fark oluyordu. Windows 10 içinde aynı durum olacaktır. Ancak bunu yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa aşağıdaki bilgileri okumaya devam.

XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakın.

XX Hizmeti nedense, Windows 8.x ve Windows 10’da Disk performans sorunlarının potansiyel nedeni olarak tespit edilmiştir, XX Hizmeti’ni Devre Dışı Bırakmak için önce SuperFetch yani Hızlı Getirme özelliğini kapatalım. Bir önceki işlemde yaptığımız gibi Windows + R tuşlarına bastıktan sonra “Services.exe” yazıp tamam butonunu tıklayın. Hizmetler penceresi açıldığında listeden  Hızlı Getirme‘yi bularak çift tıklayın. Başlangıç Türünü Devre Dışı seçip Tamam butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-05

Şimdi de Disk Hata Denetimi (chkdsk) çalıştıracağız. Windows Logosunu sağ tıkladıktan sonra Komut Sistemi (Yönetici) seçeneğini seçmeniz ve aşağıdakileri girmeniz gerekiyor. Pencere açıksa kapatıp açmanıza gerek yok.

chkdsk.exe /f /r

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-06

Komutu yazdıktan sonra sistem işlemin başlaması için bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını isteyecektir. Tüm Programlarınızı kapattıktan sonra MSDOS a geçip Y harfine basarak bu işlemi de başlatabilirsiniz.

Sorun Flaş Olabilir mi?

Uzun Uzun zaman önce, Android OS dan Flash kaldırıldığında yazmıştım. Flash Tarih Olacak diye. Gerçi hala olmadı ama olacak. 🙂 Nedeni ise çok basit. Hem ciddi bir sistem yükü hemde ciddi bir güvenlik açığı.

Google Chrome tarayıcısını açtıktan sonra adres satırına chrome://plugins/ Entera basın ve okyleyin.

Windows-10-Nasil-Hizlandirilir-100-Disk-Kullanimi-Cozumu-07

 

Eklentiler bölümü açılacak. Adobe Flash Player eklentisinin altındaki Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayarak bu işlemi de bitirebilirsiniz. Flash gereken durumlarda BS Playeri kullanmanız işinizi görebilir. Şimdi Birkaç dakika bekleyin ve sonra da Görev Yöneticisi kontrol edin. Sistem sürücüsü ile ilgili performans sorunları çözülmesi gerekir. Hala Sorun varsa Chrome Tarayıcısını yeniden başlatmayı deneyin.

Disk Kullanımı Nadiren% 100 Olmalı

x Bir Saniye!

Siteyi terk edecek gibi görünüyorsunuz.

Yeni yayınlarımızdan haberdar olmak için yada Youtube sayfamızı takip etmek isteyebilirsiniz.

Sayfalarımızda ilginizi çekebilecek birçok şey daha var. Hemen göz atmak için Anasayfa'ya uğrayabilirsiniz:

Facebook'a Git YouTube'a Git

Disk yükü kesinlikle normal kullanımda %100’e yakın olması için çok az neden var. Yukarıda anlattığım tüm işlemleri yapmanıza rağmen değişen birşey olmuyorsa o zaman daha ciddi yani donanımsal bir sorununuz var demektir. Sürücü eski yada arızalı olabilir veya kablolar değiştirilmesi gerekebilir.

 

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
ŞİMDİ ARA

Hakkında Fatih ATEŞ

Merhaba Ben Fatih 1988 Erzincan doğumluyum. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı mezunuyum ve özel bir şirkette çalışıyorum. Bu Sayfada yazdıklarım, çalıştığım şirketinde katkılarıyla kişilerin en fazla yaşadıkları sorunlar hakkında bilgi sahibi olarak hazırlanmıştır. Amacım bunları size görsel dokümanlarla sunmaktır.

ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ?

Run Time Error, Windows 10, Çalışma Zamanı Hatası, Çözüm, Windows 10 Hata,

Windows 10 Run Time Çalışma Zamanı Hatası Nedir?

Çalışma Zamanı Hatası, ( Windows 10 Run Time Error) bir programın düzgün çalışmasını engelleyen bir …

12 Yorumlar

  1. Benim çözümüm belki işe yarar.Windows Update’i otomakikten elle yapın. “msconfig”e girip hizmetlerden Windows Update ve Windows Modül Yükleyici’yi kapatın. Tüm Windows hizmetlerini ve işinize yaramayan programları kapatın. Yeniden başlatın ve sorun çözülmüş olacak. (Windows 8.1’de denenmiştir.)

  2. (Windows 10’da denendi) Windows tuşu + r kombinasyonu veya direk windows logosuna tıklayarak yazı bölümüne services.msc yazın entere basın ve gelen yerden “Arkaplan Akıllı (akılsız bence) Aktarım Hizmetini” olan yere sağ tıklayıp devre dışı bırakıp %5-15 arasına indirebilirsiniz. Nedenini bilmediğim şekilde w10 güncellendiği zaman veya bilgisayarı yeniden başlatınca geri haline dönüyor ama en azından sürekli aynı şeyi yapmak %100 disk kullanımından daha iyidir. Bu çözüm en iyi seçenektir.

  3. çok yardımcı oldu sorun flashdaymış 🙂 Teşekkürler

  4. Bir başka çözüm de benden gelsin 🙂 Bir kaç denedim ve işe yaradı casper marka laptop kullanıyorum kablosuz ile bağlandığım da problem yok ama kabloyu taktığımda birden bire bir sürü hizmet çalışmaya başlıyor. Bu da disk kullanımı arttırıyor bilginiz olsun 🙂

  5. çok saolun teşekür ederim

  6. benim hdd’ye bir oyun kurmaya çalıştığım zaman veyada bir dosya %100 kullanım gösterip kitleniyor bu sadece windows 10da oluyor ve 8.1de olmuyor lütfen yardım edermisiniz.

  7. Chkd bilmemne kısmında ki salakça tavsiyeniz yüzünden bilgisayar restardda disk bakımı yaptı ve %10 da takılıp kapandı yeniden açıldığında hata verdi ve kesinlikle açılmıyor harddiskini sıfırlamoş onlarca iş dosyası güme gitti sayenizde

    • okadar çalışman var hdd nin çökeceği kısımda neden tutuyorsun Yedek bi HDD en yada bölümün yokmu. Senin umarsızlığından kaynaklanan bi veri kaybı yaşamışsın

  8. Eklentiler bende kaldırılma seçeneği cıkmıyor sebebi ne olabilir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir