Windows 8 de Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır | Bilgisayar Destek

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Nereden Nasıl Yapılır

Windows 8 Sistem Geri Yükleme Nereden Nasıl Yapılır

Merhaba, Pro sürümünün resmi olarak yayımlamasının ardından ve yaptığı büyük kampanya ile çok hızlı bir şekilde bilgisayarlara yüklenmeye başlandı. Alışmışlığın dışında gelen bu Microsoft bize yeni deneyimler kazandırmaya başladı. Her kişinin ihtiyacı olabilecek Microsoft de 3 farklı yol ile yapıla bilir. Bunlar Ayarlar Menüsünden Geri Yükleme Noktası Oluşturma ekranı, Gelişmiş seçeneklerde ve son olarak da Windows 8 Sistem DVD menüsündeki gelişmiş seçeneklerden .

Bu yazımızda size Ayarlar seçeneğindeki geri yükleme noktası oluşturma seçeneği ile sistem geri yüklemeyi anlatmaya çalışacağım. İlk olarak bu yolu tercih etmemin nedeni, işletim sistemleri ilk kurulduğunda sistem denetleme noktası kapalı geliyor. Hem Windows 8 sistem denetleme noktasının nasıl açılır , Windows 8 geri yükleme noktasının nasıl oluşturulur gibi sorulara da cevap verebilmektir.

Önce Nedir öğrenelim.

, daha önceki bir tarihe ait sistem dosyalarını bilgisayarınıza geri yüklemenize yardımcı olur. Bu, e‑posta, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızdaki sistem değişikliklerini geri alma yoludur. Bazen, bir program veya sürücü yüklemesi bilgisayarınızda beklenmeyen bir değişikliğe veya Windows’un kararsız davranmasına neden olabilir. Genellikle, programı veya sürücüyü kaldırmak sorunu giderir. Kaldırma işlemi sorunu gidermezse, bilgisayarınızın sistemini her şeyin düzgün çalıştığı önceki bir tarihe geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızda düzenli aralıklarla geri yükleme noktaları oluşturmak ve kaydetmek için Sistem Koruma adındaki özelliği kullanır. Bu geri yükleme noktaları, Windows’un kullandığı kayıt defteri ayarları ve diğer sistem bilgileriyle ilgili bilgileri içerir. Ayrıca, geri yükleme noktalarını el ile de oluşturabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, kişisel dosyaları yedeklemeyi hedeflemediğinden, silinmiş veya hasar görmüş bir kişisel dosyayı kurtarmanıza yardımcı olamaz. Kişisel dosyalarınızı ve önemli verilerinizi bir yedekleme programı kullanarak düzenli olarak yedeklemelisiniz.

 

Şimdi aşağıdaki İşlem adımlarını takip ediniz.

Microsoft Windows 8 de Sistem Koruması Nasıl Aktif Edilir?

Fare imlecini ekranın Sağ Alt köşesine çekiyoruz.

Arama Butonuna tıklıyoruz.

Ayarlar seçeneğine tıkladıktan sonra arama kutucuğuna tıklıyoruz ve bu alana Sistem Geri yazıyoruz.

Geri Yükleme Noktası Oluştur, seçeneğini gördüğünüzde tıklaya bilirsiniz.

Koruma bölümünün altında Kapalı yazısını görüyorsanız bu bilgisayarın sistemini geri alamazsınız, Yani şu ana kadar bu bölüm açık değilse ve bi sorun yaşadıysanız, sistem geri yükleme yapamayacaksınız. Sorununuzu giderebilmek için farklı yollara başvurmalısınız.

Şimdi sistem Korumasını aktif hale getirelim.

Yapılandır butonuna tıklıyoruz.

Sistem Korumanın devre dışı olduğunu görüyoruz.

Sistem Korumanı Aç kutucuğunu işaretliyoruz ve ardından isteğinize göre bir Disk Alanı belirliyoruz. Değişikliklerin kaydedilmesi için Tamam butonuna tıklayarak çıkış yapıyoruz.

Şimdi sistem korumanın açık olarak değiştiğini göreceksiniz.

Şimdi sistem geri yükleme işleminin yapılabilmesi için bir geri yükleme noktamız olması gerekiyor. Bir sürücü yada sistem ayarlarında değişiklik yapabilecek bir uygulama yüklediğinizde yada sistem güncellemelerinde, Windows otomatik olarak sistem geri yükleme noktası oluşturur. Eğer kişisel bir nokta oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki İşlemleri yapmalısınız.

Microsoft Windows 8 de Geri Yükleme Noktası Nasıl Oluşturulur?

Aynı ekranda Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Birden fazla yapılacak geri yükleme noktalarının birbirleri ile karıştırılmaması için bu ekranda bunu anlayacağınız bir isim belirliyoruz.

uyarısını gördüğünüzde Kapat butonunu kullanarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Microsoft Windows 8 de ?

Aynı ekranda Sistem Geri Yükleme butonuna tıklıyoruz. Burada Yükleme yazdığına bakmayın, istediğiniz zaman yükleyebilirsiniz. :)

Karşımıza çıkacak ilk ekranda İleri butonuna tıklıyoruz.

Burada birden fazla seçenek olabilir. Size uygun yada istediğiniz bir tarih saat aralığını seçerek İleri butonuna tıklıyoruz.

Şimdi Son butonuna ve ardından gelecek uyarıya Evet diyerek sistem geri yükleme işlemini başlatıyoruz.

-

-

Olay budur, Selamlar…

-

Bu sitede paylaşılan bilgiler KAYNAK GÖSTERMEKSİZİN herhangi bir şekilde paylaşılması yasaktır. Aksi paylaşımlarda karşılaşmamız dahilinde yasal süreç başlatılır. Sayfada yazan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ' nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattı aranarak alınabilir.

-

 

Bir önceki yazımız olan Samsung Wave DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir Görsel başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz .

Submit a Comment

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

%d blogcu bunu beğendi: